Przejdź do zawartości

2010-12-22: Pod więzieniem w Mińsku odbyła się demonstracja solidarności z zatrzymanymi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 22 grudnia 2010
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Pod murami więzienia w Mińsku odbyła się krótka demonstracja solidarności z zatrzymanymi podczas demonstracji opozycji po wyborach prezydenckich na Białorusi.

Około stu osób trzymających w rękach zapalone świece zebrało się we wtorkowy wieczór przed więzieniem przy ul. Akreścinia w geście solidarności z zatrzymanymi podczas niedzielnej demonstracji zwolenników demokratycznej opozycji. Wśród zebranych były rodziny i znajomi aresztowanych oraz przedstawiciele opozycji, między innymi kandydat z wyborów prezydenckich w 2006 roku Alaksandr Milinkiewicz i tegoroczny kandydat na prezydenta Ryhor Kastusiou.

Milicjanci obserwujący zajście z pewnej odległości początkowo nie reagowali, później jednak ostrzegli demonstrantów, że ze względu na nielegalny charakter zgromadzenia "będą podejmować kroki konieczne w takiej sytuacji". Na prośbę organizatorów ludzie cofnęli się spod więziennego muru, zostawiając pod nim płonące świece. Po około godzinie rozeszli się. Po zajściu na krótko aresztowano jednego z młodzieżowych działaczy opozycyjnych, ale wkrótce został uwolniony.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]