Przejdź do zawartości

2023-01-21: Pieniądze dla lokalnych watchdogów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 stycznia 2023

Do 14:00 28 lutego 2023 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprasza do składania wniosków w konkursie dotacyjnym dla lokalnych inicjatyw strażniczych w Polsce organizowanym przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, w którym po raz drugi można starać się o wsparcie instytucjonalne z Funduszu Watchdogów Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

W ramach tegorocznego konkursu dotacyjnego Fundusz Obywatelski uruchomił dwie ścieżki, w których o wsparcie ubiegać mogą się zarówno osoby i grupy nieformalne, jak i stowarzyszenia lub fundacje, których aktywność strażniczą cechują niezależność, jawność, obiektywizm i rzetelność oraz które mają doświadczenie i komunikują swoje działania. Szczegółowe opisy ścieżek i wymagania formalne opisane są na stronie Funduszu a zgłoszenia przesyłać można do 28 lutego godz. 14:00.

Dzięki wpłatom z 1% podatku od 2022 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska współfinansuje dotacje w konkursie strażniczym Funduszu Obywatelskiego ze stworzonego przez Watchdog Polska Funduszu Watchdogów, który przekazywany jest, by wzmocnić instytucjonalnie, ale też pomóc w rozwoju doświadczonym lokalnym organizacjom strażniczym. W pierwszej edycji dofinansowanie otrzymały cztery organizacje.

Wysokość środków zasilających Fundusz Watchdogów określona została w Regulaminie wydatkowania środków z 1% Watchdog Polska – corocznie na ten cel przekazują co najmniej 15% zebranych z podatków pieniędzy, a specjaliści z Fundacji dla Polski, która jest partnerem tej inicjatywy w ramach Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca zajmują się ich rozdysponowaniem w organizowanych przez siebie konkursach grantowych.

Do aplikowania w konkursie o dotację na wzmocnienie instytucjonalne (ścieżka 2) o maksymalnej wysokości 40 000 zł zaproszone są zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia i fundacje z co najmniej trzyletnim udokumentowanym doświadczeniem w realizowaniu działań na rzecz ochrony prawa do informacji; działające zgodnie z prawem i rzetelnie rozliczające się z ewentualnymi darczyńcami; gotowe opublikować swój wniosek dotacyjny i sprawozdanie merytoryczne i finansowe na swojej stronie internetowej. W tym roku ramach ścieżki 2 przewidziano 180 000 zł z Funduszu Watchdogów i 60 000 zł z Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca – łącznie 240 000 zł.

Aby wyjaśnić ewentualne wątpliwości organizatorzy zapraszają na spotkanie informacyjne na temat konkursu, które odbędzie się 30 stycznia o godz. 18:00 online. Obowiązują zapisy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]