Przejdź do zawartości

PiS złożyło zawiadomienie do prokuratury na TVP oraz komitet Rafała Trzaskowskiego w związku ze wspólnie organizowaną debatą prezydencką w Końskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 15 kwietnia 2025
Rafał Trzaskowski (2020)
Grafika: Platforma Obywatelska RP

15 kwietnia 2025 roku klub Prawo i Sprawiedliwość skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Telewizję Polską oraz komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego w związku z organizowaną wspólnie debatą prezydencką w Końskich 11 kwietnia 2025 roku.

11 kwietnia 2025 roku w Końskich zorganizowano dwie debaty: jedną na rynku przez Telewizję Republika z udziałem pięciorga kandydatów oraz drugą w hali sportowej, prowadzoną przez dziennikarzy TVP, TVN i Polsatu, transmitowaną przez te stacje. Uczestniczyło w niej ośmioro kandydatów, w tym Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski.

Podczas debaty dziennikarka TVP poinformowała, że wydarzenie zorganizował komitet wyborczy Trzaskowskiego, a telewizja publiczna planuje debatę wszystkich kandydatów w maju. W mediach pojawiły się wątpliwości dotyczące finansowania tego przedsięwzięcia.

Posłowie PiS złożyli do prokuratury zawiadomienie, powołując się na wypowiedź dziennikarki TVP, która stwierdziła, że organizatorem debaty był sztab Trzaskowskiego, a TVP, TVN i Polsat News odpowiadały za jej przeprowadzenie. Wskazali również na informacje portalu Wirtualna Polska, według którego halę wynajął Dom Mediowy AM Studio, firma wcześniej współpracująca z Platformą Obywatelską. Posłowie argumentowali, że debata mogła stanowić materiał wyborczy komitetu Trzaskowskiego, a zatem powinna być sfinansowana z jego środków i odpowiednio oznaczona.

Zawiadamiamy o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Telewizję Polska S.A. w likwidacji polegającego na udzieleniu komitetowi wyborczemu korzyści majątkowej o charakterze niepieniężnym innej niż prawem dozwolonej (...) oraz przez Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego polegającego na przyjęciu w imieniu komitetu wyborczego korzyści majątkowej o charakterze niepieniężnym innej niż prawem dozwolone. Sformułowania te nasuwają wiele wątpliwości natury prawnej i sugerują popełnienie wymienionego w petitum zawiadomienia czynu zabronionego, bowiem polskie prawo zabrania finansowania partii politycznych polityki i kampanii wyborczych przez osoby prawne. Po stronie Komitetu wyborczego kandydata na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego powstało przysporzenie w postaci korzyści o charakterze majątkowym, w postaci organizacji spotkania, jego obsługi technicznej, infrastrukturalnej, organizacyjnej, także w zakresie produkcji sygnału umożliwiającego rozpowszechnianie treści agitacyjnych.

Wcześniej Sławomir Nitras, członek sztabu Trzaskowskiego odniósł się do tych zarzutów, stwierdzając, że wszystkie koszty organizacji pokrywa lub pokryje komitet wyborczy Trzaskowskiego. Podobnie wypowiedział się szef KPRM Jan Grabiec, dodając, że część rachunków została już uregulowana, a pozostałe są w trakcie rozliczania.

Nitras odniósł się także do doniesień o współpracy Domu Mediowego AM Studio z Platformą Obywatelską. Według mediów, firma ta wynajęła halę w Końskich, a jej prezes, Andrzej Moebus, miał wcześniejsze powiązania z premierem Donaldem Tuskiem. Nitras zapewnił, że sztab Trzaskowskiego nie będzie współpracował z AM Studio do końca kampanii i nie miał wiedzy o jej wcześniejszych zleceniach dla instytucji rządowych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]