PKP Intercity zapowiada zmiany, między innymi piętrusy zamiast Pendolino na trasie Warszawa - Trójmiasto
| Ten artykuł jest właśnie tworzony. Do zrobienia zostało: brak daty newsa. Czy był jakiś komunikat? oświadczenie prasowe?. Możesz go edytować i pomóc nam w jego tworzeniu. Gdy już będzie gotowy, usuń w nim szablon {{Tworzone}}, zapisz zmiany i sprawdź, czy jest widoczny na stronie głównej. |

PKP Intercity zapowiada zmiany w obsłudze połączeń dalekobieżnych, m.in. między Warszawą a Gdańskiem/Gdynią, w tym także relacji biegnących dalej do Koszalina i Kołobrzegu. Przewoźnik planuje ograniczyć wykorzystywanie składów Pendolino na trasach, gdzie nie można wykorzystać ich pełnej prędkości, zastępując je pojemniejszymi, piętrowymi zespołami trakcyjnymi Alstomu oraz ekspresami wagonowymi. ED250 mają natomiast być kierowane przede wszystkim tam, gdzie docelowo możliwa będzie jazda z prędkością 250 km/h.
PKP Intercity zamierza kupić co najmniej 42, a docelowo nawet 72 piętrowe jednostki, które będą mogły zabrać ponad 550 pasażerów w jednej wersji, a w podwójnym zestawieniu ponad 1100 osób. Pociągi osiągną prędkość 200 km/h i mają znacząco odciążyć najbardziej zatłoczone połączenia prowadzące nad Bałtyk.
W sezonie letnim połączenia z Warszawy przez Gdańsk, Gdynię i dalej w kierunku Koszalina, Kołobrzegu, Ustki czy Helu – notują rekordowe obłożenie. Obecnie radzono sobie z tym m.in. łącząc dwa Pendolino w jeden długi skład, co nie zawsze jest optymalne pod względem pojemności i wykorzystania taboru.
Pendolino tam, gdzie będzie można jechać 250 km/h
[edytuj | edytuj kod]
Władze przewoźnika podkreślają, że Pendolino powinno wykonywać połączenia, dla których zostało zaprojektowane – czyli szybkie kursy z prędkością 250 km/h. Możliwe to będzie dopiero po ukończeniu modernizacji CMK i wdrożeniu systemów GSM-R oraz ERTMS/ETCS poziomu 2. Najbardziej realnym terminem jest rok 2027.
Adam Wawrzyniak z zarządu PKP Intercity potwierdził, że po modernizacji to właśnie ten kierunek stanie się główną osią wykorzystania ED250.
Trasy północne obsłużą głównie piętrusy i ekspresy
[edytuj | edytuj kod]Relacje z Warszawy do północnej części kraju mają być docelowo obsługiwane:
- piętrowymi pociągami Alstomu (200 km/h),
- ekspresami wagonowymi prowadzonymi szybkimi lokomotywami,
- pojedynczymi kursami Pendolino – w zależności od potrzeb przewozowych.
Piętrusy będą nie tylko bardziej pojemne, ale także krótsze od podwójnego Pendolino, co ułatwi ich obsługę na stacjach o ograniczonej długości peronów.
Więcej miejsc, krótsze składy, większa efektywność
[edytuj | edytuj kod]Reorganizacja taboru ma zapewnić:
- znaczące zwiększenie podaży miejsc na kierunkach północnych,
- racjonalniejsze wykorzystanie Pendolino,
- dopasowanie taboru do możliwości infrastruktury,
- łatwiejszą obsługę stacji dzięki krótszym składom piętrowym.
PKP Intercity zaznacza, że ostateczne decyzje dotyczące liczby Pendolino pozostających na poszczególnych trasach zapadną po odbiorze nowych jednostek i zmodernizowaniu CMK.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Jakub Rösler – Warszawa - Trójmiasto. PKP Intercity wymieni Pendolino na piętrusy – Rynek Kolejowy, 18 listopada 2025
- Marcin Napierała – Nowe, dwupiętrowe pociągi będą jeździć do Kołobrzegu przez Koszalin. Wielka inwestycja PKP Intercity – Gazeta Wyborcza, 13 sierpnia 2025
- Jakub Rösler – Malepszak: Dostaniemy sprawdzony, piętrowy tabor produkowany w Polsce – Rynek Kolejowy, 11 sierpnia 2025
