Operacja usuwania niewybuchów znajdujących się w Zatoce Gdańskiej
11 marca 2025 roku odbył się pierwszy dzień operacji usuwania niewybuchów znajdujących się w Zatoce Gdańskiej, w miejscu budowy Terminala FSRU. Prace będą trwały do 14 marca.
11 marca rano rozpoczęły się prace nurków minerów, które potrwają do 14 marca. W ramach operacji planowane jest zniszczenie około 100 sztuk amunicji artyleryjskiej oraz jednej bomby lotniczej, zawierającej równowartość około 1,2 tony materiału wybuchowego.
Jak poinformował kpt. mar. Łukasz Koziarski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, neutralizacja niewybuchów odbywa się na dnie Zatoki Gdańskiej, około 5 kilometrów od brzegu, na wysokości Wyspy Sobieszewskiej.
W związku z prowadzonymi działaniami wyznaczono strefę bezpieczeństwa, w której obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia do wody. Obszar ten rozciąga się od wejścia nr 26 (plaża Stogi) do wejścia nr 11 (plaża Orle), obejmując łącznie 9 kilometrów linii brzegowej. Nie wprowadzono jednak zakazu przebywania na plaży.
Nad bezpieczeństwem w wyznaczonej strefie czuwają patrole policji, straży miejskiej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz ratowników wodnych z Gdańskiego Ośrodka Sportu, którzy poruszają się quadami. Przy każdym wejściu na plażę umieszczono informacje o zagrożeniu oraz zakazie wchodzenia do wody.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Maciej Nycz – Niewybuchy na dnie Zatoki Gdańskiej. Ile ładunków usunięto pierwszego dnia akcji? – RMF FM, 11 marca 2025