OpenOffice został porzucony przez Oracle

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 17 kwietnia 2011
Informatyka
Tablet mouse.svg

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

Szef Oracle, Larry Ellison, zdecydował o porzuceniu aktywnego rozwoju pakietu biurowego OpenOffice.org, który firma dostała w spadku po Sun Microsystems. Rozwojem ma zająć się teraz społeczność, ale nie zdefiniowano żadnych ram współpracy w tej kwestii.

Oracle od przejęcia Suna nie bardzo wiedział co począć z OpenOffice. Ellison miał początkowo pomysł stworzenia pakietu CloudOffice działającego w chmurze i zintegrowanego z aplikacją, w podobnym modelu do tego który IBM zastosował z Lotus Symphony. Na zjeździe programistów JavaOne w 2009 roku nakłaniał deweloperów do przepisania frontendu na język JavaFX. Ten pomysł jednak nie zyskał aprobaty osób zaangażowanych w projekt.

Jesienią zeszłego roku powstał projekt LibreOffice, niezależny fork OpenOffice.org, rozwijany przez Document Foundation przy wsparciu IBM czy Google. Nie wiadomo jednak czy Oracle będzie chętny współpracować z „buntownikami”, wobec których wypowiadał się wcześniej bez entuzjazmu.


Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji Oracle porzuca rozwój OpenOffice.org, której autorem jest michuka i został on pierwotnie opublikowany w serwisie OSnews (więcej)