Przejdź do zawartości

Jaszczyszyn o konkursie „Nakręć się z Cosinusem”: Zmieńmy zasadę konkursową, która dyskryminuje cyfrowo ludzi!

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 3 października 2024

Trwa kolejna edycja konkursu „Nakręć się z Cosinusem” polegającego na nakręceniu krótkiego filmu, następnie opublikowanie go w jednej ze wskazanych w regulaminie platform internetowych. Zdaniem niszowego blogera, Oliwiera Jaszczyszyna, posiadanie konta na portalach społecznościowych jako warunek udziału w konkursie to dyskryminacja cyfrowa.

Konkurs „Nakręć się z Cosinusem” polega na nagraniu krótkiego filmu promującego szkoły pod szyldem Cosinusa dowolną techniką o długości od 15 do 60 sekund. Stworzony film należy potem opublikować na wskazanej w regulaminie platformie, których na dzień publikacji tej informacji są cztery: Facebook, Instagram, TikTok oraz YouTube.

Niszowy bloger Oliwier Jaszczyszyn nie zgadza się z zapisem z wymogiem posiadania konta na wymienionych w regulaminie wydarzenia platformach, co jego zdaniem jeszcze przed wejściem do konkursu stanowi dyskryminację cyfrową. Ponadto zauważa, że nawet gdyby wybrano do tego celu inne platformy, problem dyskryminacji cyfrowej byłby ten sam. Jego zdaniem, poluzowanie tej restrykcji w formie umożliwienia wyboru dogodnej dla siebie platformy społecznościowej czy też opublikowania zgłoszenia do konkursu na własnej stronie internetowej, pozwoliłoby na łatwiejsze dostrzeżenie ukrytych talentów.

Protest Oliwiera Jaszczyszyna

[edytuj | edytuj kod]

Oliwier Jaszczyszyn postanowił zareagować w tej sprawie jeszcze w sierpniu, jednak negocjacje okazały się nieskuteczne, więc 2 października 2024 roku na łamach swojego personalnego bloga („Piwnica Oliwiera”) poinformował o akcji, której celem jest przekonanie organizatora konkursu pn. „Nakręć się z Cosinusem” do poluzowania restrykcji, która jego zdaniem uniemożliwia niektórym osobom wzięcia udziału w konkursie.

Na dzień przed publikacją postu na swoim blogu, tj. 1 października bloger wysłał do organizatora konkursu maila przypominającego o udzieleniu dalszych informacji w tej sprawie, a później o godzinie 21.16 tego samego dnia na Fediwersum poprosił swoich obserwujących o pomoc w wywarciu społecznego nacisku poprzez wysłanie e-maila czy wykonanie połączenia telefonicznego do centrali szkół pod szyldem „Cosinus”, tłumacząc o problemie opisanym na blogu jak i na Fediwersum.

3 października organizator konkursu wciąż nie udzielił odpowiedzi blogerowi.

Na platformie Szmer, odpowiadając jednemu komentującemu, autor zachęcał do podjęcia działań celem przekonania organizatorów do zmiany regulaminu:

[...] Warto przekonywać zarządcę “Cosinusów”, żeby poluzował restrykcję dotyczącą posiadania kont w wybranych platformach. W końcu wypłacana jest zwycięzcom nagroda pieniężna w zamian za przekazanie praw autorskich, a po tym [organizatorzy] mogą sobie robić z tymi nagraniami co chcą (w tym wrzucać je na platformy społecznościowe, na których są obecni). Co jest najważniejsze, to to, żeby ci, którzy nie chcą posiadać konta na przynajmniej jednej z czterech dozwolonych regulaminowo platformach, również mogli wziąć udział w konkursie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]