Przejdź do zawartości

Trzecia tężnia solankowa w krakowskiej Nowej Hucie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 11 stycznia 2025

11 stycznia 2025 roku poinformowano, że przy ulicy bp. Filipa Padniewskiego w Krakowie, w pobliżu Łąk Nowohuckich, powstała trzecia tężnia solankowa w mieście.

Obiekt wzniesiono na planie prostokąta, z bokami poszerzonymi o pergole, które tworzą przestrzeń do inhalacji. Konstrukcja ma wymiary ponad 26 x 12 metrów. W słupach pergoli zamontowano ławki, umożliwiające odpoczynek podczas korzystania z właściwości zdrowotnych solanki. Elewacja tężni składa się ze ściany z wiązek tarniny, nad którą umieszczono drewniany gzyms ukrywający koryta rozprowadzające solankę.

Tężnie to budowle o drewnianej konstrukcji, wypełnione gałązkami tarniny. Początkowo wykorzystywano je w procesie zagęszczania solanki przy produkcji soli spożywczej i leczniczej. Z czasem odkryto ich właściwości prozdrowotne, wynikające z nasycania powietrza aerozolem solankowym, bogatym w mikroelementy. Mikroklimat wokół tężni przypomina ten nadmorski. Godzinny pobyt przy tężni dostarcza ilość jodu porównywalną z trzema dniami spacerów nad morzem.

Tężnia przy ulicy bp. Filipa Padniewskiego, podobnie jak te w parku Bagry Wielkie oraz nad Zalewem Nowohuckim zostanie uruchomiona na wiosnę.

Budowę tężni wsparto dofinansowaniem z budżetu województwa małopolskiego w ramach programu „Małopolskie tężnie solankowe”, które wyniosło 225 732 zł.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]