Nowa Definicja Hulajnogi Elektrycznej i Urządzeń Transportu Osobistego: Petycja w Senacie

Grafika: Krzysztof Popławski
Do Senatu wpłynęła petycja, która postuluje aby zmienić definicję hulajnogi elektrycznej oraz urządzenia transportu osobistego (UTO) w polskim prawie. Pismo, oznaczone numerem P11-64/25 i datowane na 30 kwietnia 2025 roku, zostało 14 maja skierowane do senackiej Komisji Petycji, co otwiera drogę do dyskusji nad zmianą artykułu 2 pkt 47b i 47c ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Głównym problemem, na który zwraca uwagę autor petycji, jest nieprecyzyjność obecnych przepisów, które nie nadążają za dynamicznym rozwojem tego typu pojazdów. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, zarówno hulajnoga elektryczna, jak i UTO, nie mogą posiadać zamontowanego siodełka. Jeśli takowe jest zainstalowane, pojazd automatycznie kwalifikowany jest jako motorower, co wiąże się z koniecznością jego zgłoszenia i spełnienia dodatkowych wymagań.
Autor petycji podkreśla, że taka sytuacja stwarza ryzyko ukarania mandatem dla użytkowników hulajnóg elektrycznych z fabrycznie zamontowanym siedzeniem, które nie zostały zarejestrowane jako motorowery. Petytor zwraca uwagę, że problem ten dotyczy w szczególności seniorów, dla których hulajnogi z siedzeniem często stanowią wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie. Uważa on, że obecne przepisy są dla nich krzywdzące.
Rozwiązanie problemu autor petycji widzi w zmianie definicji hulajnogi elektrycznej oraz UTO tak, aby dopuścić w nich fabrycznie zainstalowane siedzenie dla kierującego. W ten sposób, pojazdy te zachowałyby swój status, a ich użytkownicy mogliby poruszać się nimi bez obaw o konsekwencje prawne.
Dalsze losy petycji P11-64/25 będą zależeć od decyzji Komisji Petycji. Jeśli zostanie ona pozytywnie rozpatrzona, może to być pierwszy krok do znaczących zmian w przepisach dotyczących popularnych elektrycznych pojazdów osobistych w Polsce.