Niemcy o Dudzie i prezydentach państw bałtyckich w Kijowie w 49. dniu rosyjskiej inwazji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 15 kwietnia 2022
Wołodymyr Zełenski z prezydentami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Kojów, 13 kwietnia 2022 roku

W środę, 13 kwietnia 2022 roku w wielu niemieckich mediach pojawiła się informacja o wizycie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie. Odnotowano, że prezydent Niemiec chcący przyłączyć się do delegacji spotkał się z niechęcią strony ukraińskiej.

Wizyta prezydentów Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausėdy, Egilsa Levitsa i Alara Karisa 13 kwietnia była pierwszą prezydencką delegacją. która dotarła do Kijowa po rosyjskiej inwazji. Jak podaje Deutsche Presse-Agentur wizyta została zorganizowana przez Polskę. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier chciał również jechać do Kijowa z czterema prezydentami, jednak ukraiński rząd z niechęcią odniósł się do propozycji Niemiec, więc jej zaniechano. Prezydenci czterech państw UE i NATO udali się w środę pociągiem do ukraińskiej stolicy. Czyniąc to, chcieli dać znak wsparcia dla Ukrainy w jej obronie przed rosyjskim atakiem. Przed spotkaniem z Zełenskim czterej prezydenci odwiedzili Borodziankę. Podkijowska miejscowość jest jedną z najbardziej zniszczonych w okręgu stołecznym. DPA cytuje wpis na Twitterze prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy który ocenił, że miejsce „pokazało ciemną stronę ludzkości” oraz że prezydent Polski Andrzej Duda nazwał rosyjską inwazję „wojną totalną”.

Jako pierwsi szefowie rządów po rosyjskiej agresji z Zełenskim w Kijowie spotkali się premierzy Polski, Czech i Słowenii 15 marca, 20. dnia rosyjskiej inwazji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]