Niemcy: moratorium atomowe po awarii nuklearnej w Japonii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 15 marca 2011
Niemcy
LocationGermany.png
Awaria elektrowni jądrowej Fukushima I
Fukushima I by Digital Globe B.jpg
Ostatnie wiadomości

Kanclerz Niemiec - Angela Merkel, zapowiedziała wczoraj, że Niemcy zawieszą na trzy miesiące realizację ustawy dotyczącej wydłużenia okresu eksploatacji 17 lokalnych elektrowni jądrowych.

Cquote1.svg Wydarzenia w Japonii uczą, że możliwe jest to, co wydaje się nieprawdopodobne z naukowego punktu widzenia. To cezura dla całego świata. Nie przejdziemy nad tym do porządku dziennego
- powiedziała na konferencji prasowej Merkel
Cquote2.svg

Według zapowiedzi Merkel, w trakcie moratorium przeprowadzona zostanie analiza dotycząca bezpieczeństwa elektrowni atomowych, oraz debata na temat przyszłości polityki energetycznej Niemiec.

Jednocześnie jednak niemiecka kanclerz wykluczyła wyłączenie wszystkich niemieckich siłowni nuklearnych i zależność kraju od importowanej energii elektrycznej z zewnątrz. Jak powiedziała, celem rządu jest jak najszybszy rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Energia atomowa będzie pełnić rolę jedynie technologii pomostowej na tej drodze.

Cquote1.svg Jeszcze nie możemy zrezygnować z pokojowego wykorzystania energii atomowej jako technologii pomostowej. Jako największa gospodarka Europy nadal chcemy samodzielnie i wiarygodnie zaspokajać nasze zapotrzebowanie na energię, a także musimy sprostać wymogom związanym z ochroną klimatu
- stwierdziła Merkel
Cquote2.svg

Planowo niemiecka strategia energetyczna zakłada, że do roku 2050 aż 80% zapotrzebowania energetycznego Niemiec zaspokajane będzie ze źródeł odnawialnych.

Harmonogram przyjęty przez poprzedni socjaldemokratyczny rząd Niemiec zakładał stopniowe wychodzenie państwa z energii atomowej do roku 2021. Jednak w zeszłym roku rząd przeforsował ustawę, wydłużająca okres eksploatacji 17 niemieckich elektrowni jądrowych o średnio 12 lat.

Zobacz też[edytuj]

» Portal:Trzęsienie ziemi w Japonii (2011)

Cosmo Oil explosion 2 20110311.jpg
Informacje o tej grafice

Źródła[edytuj]