Nie żyje dziennikarz Krzysztof Leski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 8 stycznia 2020
Polska
POL location map.svg

Nie żyje dziennikarz Krzysztof Leski

6 stycznia warszawska policja poinformowała o odnalezieniu zwłok dziennikarza Krzysztofa Leskiego w jednym z mieszkań na warszawskiej Woli.

Studiował na Politechnice Warszawskiej oraz na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Karierę dziennikarską rozpoczął w latach 80. – jako publicysta prasy wydawanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów i redaktor naczelny Biuletynu Informacyjnego NZS na Politechnice. Był reporterem Agencji Solidarność, a po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Po zwolnieniu dołączył do redakcji „Tygodnika Mazowsze”.

W latach 1989–1991 był reporterem i korespondentem „Gazety Wyborczej”. Od 1990 do 2001 współpracował z TVP, w której prowadził m.in. Tylko w jedynce, Spięcie, Klub Dwójki i Wiadomości. Pracował także w Programie Trzecim Polskiego Radia oraz jako korespondent „The Daily Telegraph” i BBC World Service. Do 1996 wydawał „Gazetę. Prawiedziennik Polskiego Echa”, publikację przeznaczoną dla emigrantów. Był też związany z „Expressem Wieczornym”.

W latach 2006–2007 pracował jako reporter Kuriera 3 w Telewizji Polskiej oraz prezenter programu "30 minut". Od września 2008 do lutego 2009 prowadził w Programie Pierwszym Polskiego Radia wieczorny magazyn "Polska i Świat".

W 2011, za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, wolności słowa i wolnych mediów, został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zginął w wieku 60 lat.