NaprawmyTo: ruszył kolejny regionalny serwis. Tym razem w Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 2 sierpnia 2012
Społeczeństwo
Bicycle zone Łódź 6 Sierpnia Street.jpg

W Łodzi ruszyła witryna internetowa pozwalająca mieszkańcom w prosty sposób zgłosić rzecz do naprawienia w ich otoczeniu. NaprawmyTo ma zachęcić mieszkańców do zgłaszania spraw, bez konieczności znajomości procedur i struktur urzędowych.

Polska witryna NaprawmyTo.pl jest wzorowana na brytyjskim systemie FixMyStreet (ang. Napraw Moją Ulicę). Od początku roku trwa pilotaż prowadzony przez lokalne organizacje pozarządowe z różnych miast w Polsce (m.in. Lublin, Słupsk, Katowice, Łódź). 2 sierpnia projekt wystartował także w Łodzi, gdzie mieszkańcy mogą na stronie internetowej zgłosić istnienie wysypiska śmieci, dziury w drodze czy braku rowerowych miejsc parkingowych.

Aby zgłosić "alert" należy wejść na stronę, na mapie zaznaczyć miejsce do naprawienia i krótko je opisać. Zbiorcze zestawienie spraw jest wysyłane następnie do instytucji miejskich, które zgodziły się współpracować z serwisem w fazie pilotażu. Są to: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi, Zarząd Dróg i Transportu, Straż Miejska oraz pełnomocnik prezydenta ds. polityki rowerowej - Witold Kopeć. Informacja o przekazaniu sprawy do odpowiedniej komórki Urzędu Miasta Łodzi pojawia się w serwisie, podobnie jak informacja o naprawieniu danej usterki.

System w założeniu ma pozwalać mieszkańcom szybko zgłaszać problemy do naprawienia "na już" - zniszczone znaki drogowe, przystanki, zanieczyszczone przejścia podziemne, pomazane mury czy miejsca notorycznie zastawione przez nielegalnie parkujące samochody (np. w okolicach szpitali - uniemożliwiając dojazd karetek czy na zieleńcach).

Łódzka wersja serwisu prowadzona jest przez Fundację Normalne Miasto - Fenomen, która w porozumieniu z Witoldem Kopciem wykorzystuje system NaprawmyTo do zgłaszania problemów rowerowych oraz wskazywania lokalizacji dla nowych stojaków dla rowerów. Miejsca w których rowerzyści chcą stojak rowerowy można zgłaszać do 15 sierpnia 2012 roku.

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
POL województwo łódzkie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości