Ministerstwo Kultury wydało zgodę na 9-miesięczną zagraniczną ekspozycję obrazu "Dama z gronostajem"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 21 kwietnia 2011
Kultura i rozrywka
N icon culture.png

W środę została ogłoszona decyzja ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o wydaniu zgody na wyjazd zagraniczny obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem". Dzieło podczas 9-miesięcznego tournée będzie eksponowane w galeriach w Londynie, Berlinie i Madrycie. Decyzja ministerstwa zapadła mimo negatywnych opinii głoszonych przez środowisko konserwatorów, jak i przez powołaną przez ministra komisję.

Dama z Gronostajem

Decyzję ministra ogłosił Piotr Żuchowski wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Podczas ogłaszania tej informacji mówił, że wpływ na ostateczną decyzje ministerstwa miały osobiste prośby dotyczącą możliwości prezentowania obrazu księcia Adama Karola Czartoryskiego.

Na podstawie decyzji ministra w środę w Muzeum Narodowym w Sukiennicach podpisano "Memorandum" określające dalsze losy obrazu. Dzieło Leonarda da Vinci po ekspozycji w Madrycie, Berlinie i Londynie wróci w lutym 2012 do Krakowa, gdzie będzie prezentowane przez co najmniej dziesięć lat bez "podróży". Okres ochronny obrazu nie jest jednak bezwzględny. Gdy wszyscy sygnatariusze porozumienia wyrażą zgodę, obraz będzie mógł zostać wypożyczony.

Źródła[edytuj]


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
POL województwo małopolskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości