Meksyk: 49 okaleczonych zwłok w pobliżu miasta Monterrey

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 maja 2012
N icon law and crime.png
Monterrey

Dzisiaj w godzinach porannych w pobliżu leżącego w północno-wschodnim Meksyku miasta Monterrey (stolicy stanu Nuevo León) znaleziono ok. 37 okaleczonych zwłok. Znajdowały się one w plastikowych workach i zostały porzucone przy drodze, ok. 180 km od granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Zabójstwo to jest najprawdopodobniej związane z porachunkami zwaśnionych karteli narkotykowych.

Niebawem po odnalezieniu ciał rzecznik stanu Nuevo León poinformował, że „służby są w trakcie liczenia ciał i znaleziono ich dotychczas co najmniej 37”. Odkrycia dokonano w w gminie Cadereyta, na drodze z Monterrey do Reynosa, na granicy Stanów Zjednoczonych ok. godz. 04:00 czasu lokalnego (11:00 czasu polskiego).

W godzinach popołudniowych, po dokładnej analizie zwłok okazało się, że ciał było 49 - 43 mężczyzn i 6 kobiet. Identyfikacja zwłok była utrudniona ze względu na obcięte głowy i ręce. Służby bezpieczeństwa poinformowały, że ofiary zostały zabite w innym miejscu ok. dwóch dni temu i wyrzucone z ciężarówki na drogę. Poinformowały one również, że najprawdopodobniej sprawcą jest kartel Zetas.

Gangi narkotykowe prowadzą już od kilku lat wojnę przeciwko państwu o utrzymanie wartego kilka miliardów dolarów rocznie biznesu. Przestępczość nasiliła się w 2006 roku, kiedy to prezydent Felipe Calderon skierował wojsko do walki z kartelami. Grupy przestępcze walczą również między sobą o szlaki przemytu kokainy, heroiny i marihuany do Stanów Zjednoczonych. W tej walce gotowe są na wszystko. W ciągu ostatnich pięciu lat przyczyniły się one do śmierci ok. 50 tys. osób.

Przypominamy, iż kilka dni temu policja znalazła rozczłonkowane ciała 18 osób w dwóch porzuconych pojazdach w zachodnim Meksyku. We wrześniu 2011 roku, zwłoki 35 osób zostały znalezione w mieście Veracruz, a w listopadzie 26 ciał odnaleziono w Guadalajarze.

Źródła[edytuj | edytuj kod]