Przejdź do zawartości

2012-11-30: Matka (2013) już w sieci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Matka (2013) już w sieci)
piątek, 30 listopada 2012

Na przełomie sierpnia i września w Bytomiu, Chorzowie i Sosnowcu kręcono zdjęcia do filmu Matka. Już teraz można oglądać efekty. W internecie pojawiły się oficjalne zapowiedzi filmu. Reżyserem i autorem scenariusza jest Lee Mackintosh Jones. To jego pierwszy film fabularny po ukończeniu Rouge Film School Wernera Herzoga. - Polskę odkryłem w zasadzie przez przypadek. Zostałem zaproszony do pracy przy produkcji Makbeta w Teatrze Śląskim w Katowicach. Zostałem tu na dłużej i obecnie mieszkam na Śląsku. To niezwykle zróżnicowany wewnętrznie region, a jednak o bardzo uniwersalnym charakterze. Od razu poczułem z tym miejscem swoistą więź i pewnego dnia doznałem niemal olśnienia: Śląsk to idealne płótno, na którym można namalować moją historię. Chciałem stworzyć opowieść w stylu dokumentalnym, jednak skupiając się na tym, co leży pod powierzchnią surowego realizmu, stąd wydarzenia przedstawione w filmie wpisane są w ramy narracji niby-dokumentalnej. Śląskie lokalizacje umożliwiały takie właśnie podejście - mówi Jones.

Matka to film niejednoznaczny. W warstwie fabularnej przedstawia wzajemne poszukiwania Marii i Artura, jej syna. Artur został przez ojca oddany do domu dziecka. Maria leżała wtedy zamroczona alkoholem. Matka i syn robią teraz wszystko żeby znów być razem. Czy jednak czasem nie stajemy przed koniecznością dokonywania wyborów wbrew sobie? Matka to dzieło, w którym fabuła, nastrój i forma będą pełnić równie ważne role.

W filmie występują między innymi Magdalena Czerwińska (tytułowa Matka), Julia Kijowska (właśnie otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach.), Grzegorz Przybył (ojciec) oraz Olaf Marchwicki, który choć ma zaledwie 9 lat, ma za sobą występy w takich serialach jak Plebania, Komisarz Alex oraz Rodzinka.pl. Operatorem obrazu jest Paweł Dyllus.


Matka w internecie:

http://www.youtube.com/watch?v=539v3BEreDU&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oDSn0KC4xCo#!


Źródła

[edytuj | edytuj kod]