Mapa Miejsc Ciekawych sposobem na odkrycie Śląska i Zagłębia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 20 lipca 2012
Katowice

Mapa Miejsc Ciekawych to sposób na odkrycie Śląska i Zagłębia. Poprzez opowieści, ilustracje i zdjęcia młodych ludzi region zyskuje nową narrację.

Podążając szlakiem wyznaczonym przez mapę odwiedzimy m.in. Hotel Silesia w latach świetności, Bolko loft, kinoteatr Rialto czy katowickie Borki. Poznamy wyjątkowe postaci – tańczących seniorów, skrzypka z kasą fiskalną, twórców graffiti czy femme fatale ze Świerklańca.

Mapa Miejsc Ciekawych jest interaktywnym planem śląskich i zagłębiowskich miast, na który składają się opowieści, reportaże i fotografie. Celem projektu jest nadawanie znaczeń, odkrywanie zapomnianych historii i kreowanie nowego spojrzenia na otaczającą przestrzeń i tworzącą ją ludzi. Twórcy opowieści zaznaczają na mapie własne punkty oraz opowiadają o nich.

Projekt powstał z inicjatywy Marty Zwolińskiej, redaktor naczelnej magazynu społeczno–kulturalnego Reflektor. Mapę tworzy na razie kilkanaście opowieści. Stale tworzone są kolejne teksty, a projekt jest otwarty – każdy chętny może zaznaczyć na mapie własny punkt. Czy to w postaci opisanej historii, reportażu, fotografii czy ilustracji.

Część z powstałych opowieści zostanie przetłumaczona, aby także zagraniczni odbiorcy mogli podróżować po Śląsku i Zagłębiu z Mapą Miejsc Ciekawych.

Projekt jest realizowany przy Instytucie Współpracy i Partnerstwa Lokalnego, w ramach programu Unii Europejskiej „Młodzież w Działaniu”. Partnerem inicjatywy jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Pierwsze efekty działań można już oglądać na stronie: www.mmc.org

Źródła[edytuj]