MSWiA odrzuca wniosek o uznanie kwalifikacji oficerów Policji oraz Wojska w katalogu osób, które mogą szkolić w ramach obrony cywilnej
![]() |
Ta strona dotyczy trwającego wydarzenia. Informacje w niej zamieszczone mogą się zmienić lub zdezaktualizować wraz z postępem zdarzenia, a początkowe doniesienia mogą być niepewne. Ostatnie aktualizacje do tej strony mogą nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. |


MSWiA w odpowiedzi na Petycję z dnia 13 marca 2025 roku w sprawie uznania kwalifikacji oficerów Policji oraz Wojska jako osób mogących szkolić w ramach ochrony ludności i obrony cywilnej przedstawiło stanowisko, że proponowana zmiana jest niezasadna.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zajęło stanowisko, że nie uwzględni kompetencji nabytych przez oficerów Policji oraz Wojska Polskiego. Zgodnie z odpowiedzią osoby mające wspomniane doświadczenie oraz wiedzę z Policji lub Wojska mogą uzyskać wymagane kwalifikacje do prowadzenia szkoleń obrony cywilnej ale muszą spełnić wcześniej postawione wymagania tj. np. uzyskać stopień naukowy doktora w sprecyzowanych w rozporządzeniu dyscyplinach, uzyskać tytuł zawodowy magistra inżyniera pożarnictwa lub tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera na kierunku związanym z bezpieczeństwem.
W swoim piśmie Fundacja Cyber-Complex argumentowała, że zmiana w katalogu osób uprawnionych może m.in. zwiększyć konkurencyjność oraz efektywność kosztową szkoleń, które powinny być realizowane przez osoby z doświadczeniem praktycznym zbudowanym na podstawie udziału w działaniach kryzysowych, a nie teoretycy ze stopniem doktora w określonym obszarze nauki.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- BIP Fundacji Cyber-Complex / Inne - Pismo z odpowiedzią MSWiA na Petycję – bip.cybercomplex.net
- BIP Fundacji Cyber-Complex / Inne - Pismo z Petycją – bip.cybercomplex.net
![]() |
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews. |