Kraków: radni przyjęli uchwałę zobowiązującą prezydenta do wyznaczenia nowych kontrapasów rowerowych na ulicach miasta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 28 kwietnia 2011
Polska
POL location map.svg

Rada Miasta Krakowa przyjęła podczas środowej sesji uchwałę kierunkową w sprawie wytyczania kontrapasów rowerowych na jednokierunkowych ulicach w mieście. Uchwała została przyjęta przy sprzeciwie zaledwie 4 radnych.

Uchwała rady miasta przygotowana przez radnego Jerzego Woźniakiewicza zobowiązuje prezydenta do wyznaczenia wzdłuż ulic jednokierunkowych pasów umożliwiających poruszanie się rowerem pod prąd. Zgodnie z uchwałą kontrapasy powinny zostać wytyczone na wszystkich ulicach jednokierunkowych gdzie nie będzie to stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu lub nie ograniczy znacząco ilości dostępnych miejsc parkingowych.

Uchwała zobowiązuje prezydenta do składania corocznych sprawozdań z wykonania uchwały. Pierwsze takie sprawozdanie ma zostać złożone do 30 października 2011 roku.

Przyjęta uchwała jest konsekwencją powodzenia eksperymentu jaki został zrealizowany przez władze miasta w zeszłym roku. Zostało wówczas wyznaczonych kilkanaście kontrapasów głównie na Starym Mieście i Kazimierzu. Rozwiązanie to według radnych się sprawdziło, co potwierdzają statystyki (na żadnym z wytyczonych pasów nie doszło do kolizji rowerzystów z samochodami).

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
POL województwo małopolskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości


Źródła[edytuj]