Przejdź do zawartości

Kraków: obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja 2025

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 3 maja 2025
Święto Narodowe Trzeciego Maja 2025, plac Jana Matejki
Grafika: Igor123121

W Krakowie odbyły się uroczyste obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja 2025. Zorganizowano defiladę, uroczyste złożenie kwiatów a także wręczono odznaczenia państwowe dla zasłużonych.

Pierwszym etapem uroczystości było złożenie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na ulicy Powiśle. Równo o 10 w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu zorganizowano mszę świętą w intencji za Ojczyznę.

O 11:30 delegacja złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na placu im. ojca Adama Studzińskiego obok Kościoła św. Idziego. O godzinie 12:00 miały rozpocząć się główne uroczystości na placu Jana Matejki, jednak z powodu opóźnień rozpoczęcie miało miejsce około 40 minut później.

Na placu Jana Matejki w imieniu Andrzeja Dudy (Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej), wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar wręczył zasłużonym odznaczenia państwowe, a także nadał odznaczenia polskie zasłużonym. Wojewoda odczytał również list skierowany do uczestników autorstwa Władysława Kosiniaka-Kamysza (ministra obrony narodowej). Później odbyła się część uroczystego składania wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Na końcu Krzysztof Klęczar wygłosił własne przemówienie, podziękował funkcjonariuszom i uczestnikom. Później rozpoczęła się uroczysta defilada, gdzie zaprezentowano m.in. konie formacji kawalerii konnej, pojazdy Wojska Polskiego, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Łukasz Kmita oraz Daria Gosek-Popiołek (lista nie jest pełna).

Na Plantach zorganizowano namioty promocyjne służb, które prezentowały sprzęt wykorzystywany w danej formacji.

Utrudnienia drogowe

[edytuj | edytuj kod]

W dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja 2025 w Krakowie zostały wprowadzone czasowe zmiany w organizacji ruchu oraz przejazdach komunikacji miejskiej.

W godzinach 7:00–15:00 na placu Jana Matejki, ulicy Ignacego Paderewskiego oraz części ulicy Basztowej obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Między 12:00 a 14:00 ulica Basztowa była zamknięta na odcinku od ulicy Długiej do ulicy Westerplatte.

Z powodu pochodu z Wawelu na plac Jana Matejki oraz defilady na ulicy Basztowej występowały krótkotrwałe przerwy w kursowaniu komunikacji miejskiej lub zmiany tras przejazdu.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Defilada

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości