Korea Południowa: kastracja chemiczna pedofilów-recydywistów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 24 czerwca 2012

System sądowniczy Korei Południowej zadecydował o stosowaniu kastracji chemicznej wobec pedofilów-recydywistów, jak wynika z oficjalnego powiadomienia z 23 maja 2012.

Większość internautów południowokoreańskich wyraziła poparcie wobec nowego prawa. Pojawiły się również wnioski o surowsze kary dla szerszej grupy przestępców seksualnych i głosy rozczarowania względem aktualnie obowiązującego prawa, przez wielu określanego jako „szczodre dla przestępców seksualnych z dobrymi wymówkami”.

Park - przestępca seksualny i pedofil, który gwałcił dzieci poniżej 10 roku życia, jako pierwszy zostanie ukarany kastracją chemiczną. Według doniesień AFP, Park przez najbliższe trzy lata, co trzy miesiące będzie dostawać zastrzyk zmniejszający popęd seksualny.

Pogwałcenie praw człowieka?[edytuj | edytuj kod]

Pomimo dużego poparcia opinii publicznej, kastracja chemiczna jest tematem budzącym spore kontrowersje, zwłaszcza, gdy patrzy się nań z punktu widzenia praw człowieka. Jednak wielu Koreańczyków wciąż popiera ten środek kary, posuwając się do oskarżania grup broniących praw człowieka o „stawanie po stronie kryminalistów”.

Względnie niskie wyroki wydawane w przeciągu lat w stosunku do przestępców seksualnych oburzyły społeczeństwo Południowej Korei i prawo legalizujące kastrację chemiczną jest odpowiedzią na naciski opinii publicznej w sprawie surowszych kar.

Kastracja chemiczna jest już stosowana w Niemczech, w Szwecji i w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych. Korea Południowa będzie pierwszym krajem azjatyckim dopuszczającym możliwość takiej kary.

Źródła[edytuj | edytuj kod]