Koniec negocjacji między państwami UE a Parlamentem Europejskim w sprawie cen roamingu za rozmowy telefoniczne, SMS-y i przesyłanie danych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 31 marca 2012

Zakończyły się negocjacje między państwami Unii Europejskiej a Parlamentem Europejskim w sprawie cen roamingu za rozmowy telefoniczne, SMS-y i przesyłanie danych między państwami członkowskimi. Od kilku lat Unia dąży do stopniowego obniżenia tych opłat. Chce doprowadzić, by od 2015 roku różnica pomiędzy cenami krajowymi a tymi w roamingu była bliska zera.

Dotychczasowe porozumienie zawarte było na dwa lata i wygasa z końcem czerwca. Nowe porozumienie ma obowiązywać od 1 lipca przez dziesięć lat i zakłada znaczne obniżenie stawek – tak jak to postulowała Polska i dużo większe niż proponowała Komisja Europejska. Dotyczy to zarówno cen hurtowych, na podstawie których rozliczają się operatorzy, jak i detalicznych. Do tego zgodnie z postulatami Polski objęło ono też transmisję danych.

Największe obniżki będą w roku 2014. Ważne jest też, że wtedy ceny hurtowe usług będą praktycznie na poziomie cen hurtu krajowego, co może być zachętą dla operatorów, żeby włączali roaming w taryfy krajowe. Do tego od 1 lipca 2014 roku konsumenci będą mogli wykupić usługę roamingową u innego operatora, zachowując swój dotychczasowy numer telefonu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]