Koniec SC2 Proleague

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 22 listopada 2016
N icon technology.png

Starcraft II Proleague nie będzie kontynuowana. Ze względu na problemy ze znalezieniem sponsorów oraz znikomą liczbę drużyn biorących udział, organizowanie eventu przestało być opłacalne i najdłużej działająca liga eSportowa na świecie została zakończona po 13 latach (2003-2016). Wraz z brakiem kontynuacji Proligi 5 drużyn (SKT T1, KT Rolster, Samsung, CJ Entus, Afreeca Freecs) rozwiązało swoje dywizje SC2, gdyż niewystarczający czas antenowy uniemożliwia współpracę ze sponsorami.

Proleague była jedną z najchętniej oglądanych przez widzów zarówno w Korei jak i na świecie ligą SC2 i przez 13 lat wiele legendarnych meczów zostało rozegranych właśnie w tych rozgrywkach. Wielu graczy zyskało sławę właśnie dzięki grze w Prolidze, a ze względu na to, że wielu Koreańczyków nie przepada za wyjazdami na turnieje zagraniczne była to dla nich często jedyna okazja do gry w przerwach między innymi rozgrywkami. W 2016 zorganizowano jedynie 2 sezony SSL i GSL, co oznaczało kilkumiesięczne przerwy w występach w innych turniejach niż SC2 Proleague, w zależności od tego jak szybko zawodnicy odpadali w GSL/SSL mogli nie grać od 2 do nawet 6 miesięcy, co znacznie ograniczało ich dochody oraz możliwości rozwoju. W przypadku gdyby Proleague zakończono w 2015, jedynie 2 sezony GSL i SSL oznaczałyby zakończenie karier wielu progamerów. Nie wiadomo jeszcze jak będą wyglądały rozgrywki w 2017.

Starcraft II Proleague to jedna z niewielu rozgrywek drużynowych, w przeciwieństwie do innych turniejów, gdzie gracze jedynie reprezentują swoje drużyny poprzez chociażby noszenie koszulek, w Proleague cała drużyna pracowała razem na wynik i każdy z wyznaczonych zawodników grał na 1 mapie.

Drużyny grające w Proleague w momencie rozwiązania:

  • SK Telecom T1
  • MVP
  • Afreeca Freecs
  • KT Rolster
  • CJ Entus
  • Samsung Galaxy Khan
  • Jin Air Green Wings

Źródła[edytuj | edytuj kod]