Przejdź do zawartości

Konferencja prasowa po wygranej mieszkańców w sprawie Lex Burowiec 27 listopada 2024 - relacja

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 28 listopada 2024
Mieszkańcy zaangażowani w sprawę Lex-Burowiec
Adrian Sklorz prezentuje zdjęcie z oficjalnego podpisywania umów "velostradowych" w GZM 20.05.2022 r. (Waldemar Bojarun)
Mecenas Artur Walkowicz podczas wypowiedzi dla TVP
Wiesław Bełz prezes stowarzyszenia Rowerowe Katowice
link= alt= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Konferencja prasowa po wygranej mieszkańców w sprawie Lex Burowiec 27 listopada 2024 - relacja


27 listopada 2024 roku w Katowicach odbyła się konferencja prasowa dotycząca wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie tzw. „Lex Burowiec”. Wydarzenie, zorganizowane pod hasłem "Zielony Burowiec", było okazją do omówienia zarówno wczorajszego wyroku NSA, jak i szerokiego kontekstu trwającego sporu dotyczącego lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz planowanej trasy rowerowej – velostrady Katowice-Sosnowiec.

Konferencja miała miejsce przed Prokuraturą Rejonową w Katowicach, a wzięli w niej udział prawnicy, aktywiści miejscy oraz mieszkańcy dzielnicy Burowiec, w tym osoby bezpośrednio zaangażowane w złożenie skargi kasacyjnej. Mecenas Artur Walkowicz, prawnik reprezentujący stronę skarżącą, podkreślił, że wyrok NSA oddalił skargę kasacyjną złożoną przez inwestora. Tym samym uchwała Rady Miasta Katowice dotycząca lokalizacji inwestycji mieszkaniowej została ostatecznie uznana sądowo za niezgodną z prawem i utraciła moc. Wszelkie ewentualnie nowe plany inwestycyjne dewelopera na trasie planowanej velostrady wymagałyby teraz podjęcia na nowo procedur prawnych.

Podczas spotkania poruszono także temat licznych uchybień formalnych, jakie miały miejsce w trakcie przygotowywania projektu. Zgodnie z wyrokiem NSA, Rada Miasta nie uzasadniła w sposób należyty swojej decyzji, ani nawet nie odniosła się do licznych uwag, co sąd uznał za oznakę arbitralności działania, naruszenie konstytucyjnych zasad państwa prawa i kształtowania zaufania do władzy publicznej. Ponadto, inwestycja nie spełniała lokalnych standardów urbanistycznych miasta Katowice. Przedstawiciele lokalnej społeczności, jak Łukasz Woźniak, wskazywali na szereg problemów związanych z zaproponowanym we wniosku układem komunikacji i brakiem zapewnienia bezpiecznych dojść do szkół, co stanowiło poważne naruszenie przepisów specustawy mieszkaniowej.

Konferencja była również okazją do wyrażenia opinii na temat przyszłości velostrady Katowice-Sosnowiec. Zdaniem społecznych aktywistów oraz ekspertów, projektowany odcinek velostrady nie spełnia obecnych standardów technicznych wymaganych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Wskazywano na brak odpowiednich promieni łuków oraz rozwiązań zapewniających płynność ruchu rowerowego, a także brak uzasadnionych wariantów dla skrzyżowań o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Adrian Sklorz, jeden z organizatorów wydarzenia, podkreślał, że mieszkańcy będą dalej monitorować rozwój sytuacji. Dokumentacja dotycząca uchybień trafiła już do prokuratury, która na ich podstawie wszczęła śledztwo, co otwiera kolejną ścieżkę postępowania prawnego.

Podczas konferencji padały także odniesienia do roli miasta Katowice w tej sprawie. Zarzucano urzędnikom brak reakcji na zgłoszenia mieszkańców oraz ignorowanie uwag dotyczących bezpieczeństwa i interesu publicznego.


Źródła

[edytuj | edytuj kod]


Zobacz także

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Oznaczenia i sygnatury spraw

[edytuj | edytuj kod]
  • Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w Warszawie: Sprawa o sygnaturze II OSK 1990/24
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach: Sprawa o sygnaturze II SA/Gl 1093/23
  • Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji przy ul. Lompy: Sprawa o sygnaturze PG-RSD-231/24/4009/24/MS.