Kazimierz Bujakowski Głównym Geodetą Kraju

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 19 czerwca 2012

Premier Donald Tusk na wniosek Ministra Administracji i Cyfryzacji 18 czerwca powołał na stanowisko Głównego Geodety Kraju Kazimierza Bujakowskiego. Nowy prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii został wyłoniony w otwartym konkursie ogłoszonym przez Ministra Administracji i Cyfryzacji 15 lutego.

Kazimierz Bujakowski ma 56 lat, jest doktorem nauk technicznych Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie, absolwentem Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH na kierunku geodezja i kartografia. W 2001 r. ukończył studia podyplomowe Master of Businnes Administration w Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Od ukończenia studiów pracował na Wydziale Geodezji Górniczej AGH. Prowadził zajęcia dydaktyczne z zakresu geodezji wyższej i kartografii matematycznej, zajmował się pracami badawczymi i wdrożeniowymi z zakresu Systemów Informacji Przestrzennej. Równolegle sprawował funkcje dyrektora Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości, Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Koordynował prace nad Małopolskim Systemem Informacji Przestrzennej. Pełnomocnik wojewody do opracowania Komputerowego Atlasu Województwa Krakowskiego – systemu informacji geograficznej obejmującego obszar całego byłego województwa krakowskiego. Współautor projektów dwóch rozporządzeń wykonawczych do ustawy o gospodarce nieruchomościami. Między 1994 a 1995r. pełnił obowiązki dyrektora Urzędu Wojewódzkiego. Autor wielu publikacji i artykułów naukowych.

W latach 1999-2001 pełnił funkcję Głównego Geodety Kraju. Przygotował i przeprowadził dwie nowelizacje ustawy „Prawo geodezyjne i kartograficzne”. Brał udział w pracach nad „Rządowym programem rozwoju systemu katastralnego w Polsce”. Budował system informacji przestrzennej na poziomie centralnym. Inicjował prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe z zakresu katastru nieruchomości oraz systemu zarządzania jakością w geodezji i kartografii.

Od 2002 r. pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Tworzenia Zasobów Nieruchomości Miasta Krakowa i Skarbu Państwa, w 2004 prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powierzył mu funkcję zastępcy ds. rozwoju przestrzennego miasta.

Członek Państwowej Rady Nieruchomości, Małopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych, Komisji Egzaminacyjnej do spraw Uprawnień zawodowych.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (w 1997 r.), odznaką honorową „Za zasługi dla Geodezji i Kartografii” (w 2001 r.) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (w 2006 r.).

Żonaty, ma dwoje dzieci.

Źródła[edytuj | edytuj kod]