KRRiT przygotowała nowe zasady płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 5 grudnia 2011
Prawo i przestępczość
N icon law and crime.png

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowała nowe zasady opłacania abonamentu RTV. Według projektu abonament ma opłacać każda osoba korzystająca z prądu oraz telewizora, radia lub komputera.

O nowych zasadach poinformował na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, przewodniczący KRRTV, Jan Dworak. Wyjaśnił, że gotowe są dwa projekty nowelizacji ustawy medialnej. Przewodniczący przyznał, że nowe zasady płacenia abonamentu opierają się na założeniu, że abonament będzie płacić każdy, kto ma w mieszkaniu energię elektryczną, ma radio, telewizor lub komputer. W ciągu kilku tygodni projekt ustawy ma zostać przekazany Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W rozmowie z Dziennikiem Internautów rzecznik KRRiT, Katarzyna Twardowska, potwierdziła, że "jeśli komputer jest technicznie dostosowany do odbioru programu telewizyjnego, to może w projekcie nowelizacji pojawić się także jako urządzenie, za które ponoszona będzie opłata abonamentowa". Nie zostało jednak sprecyzowane, czy osoby mające komputer, ale nie mające dostępu do internetu będą także musiały płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego, jeśli nie posiadają telewizora.

W komentarzach internautów pojawiają się pytania o to, jak określony zostanie komputer. Jedno z takich pytań zadane w serwisie Dobre Programy brzmiało: "Za pralkę z komputerem do programowania prania też trzeba będzie płacić?"

Jak podkreślił Dworak, osoby nie płacące abonamentu mogą znaleźć się w Krajowym Rejestrze Długów.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]