KPRM: Od początku roku założono już 3 miliony profili zaufanych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 17 lipca 2021
Społeczeństwo
Profil zaufany logo.svg

16 lipca 2021 roku Kancelaria Premiera poinformowała, że od początku stycznia 2021 roku Polacy założyli ponad 3 miliony profili zaufanych. W sumie z Profilu Zaufanego korzysta już niemal 12 milionów osób.

Profil zaufany powstał w 2011 roku. Do 2016 korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy.

Cquote1.svg Tylko w tym roku, od stycznia do 15 lipca - profil zaufany założyło ponad 3 miliony Polaków, dokładnie 3 042 877. W sumie z PZ korzysta już 11 865 308 osób. Profil zaufany to klucz do e-usług, otwiera dostęp do e-administracji. Pracujemy nad tym, aby przybywało spraw, które można załatwiać online. Cquote2.svg

— minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

KPRM oczekuje, że rok 2021 będzie rekordowym w historii profilu zaufanego, ponieważ jeden rekord już padł. W kwietniu tego roku profil zaufany założyło 621 911 osób. To najlepszy miesięczny wynik w całej 10-letniej historii PZ.

Przypomnijmy, że dzięki profilowi zaufanemu można potwierdzać swoją tożsamość, załatwiając przez internet sprawy urzędowe. Jego wyrobienie nic nie kosztuje i jest możliwe na kilka sposobów:

  • założenie za pośrednictwem banku
  • wizyta w punkcie potwierdzającym
  • wideospotkanie z urzędnikiem

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „3 miliony PZ od początku tego roku!”, którego autorem jest Cyfryzacja KPRM, opublikowanego w serwisie gov.pl na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska (więcej informacji).