Izrael: naukowcy zmienili komórki skóry w komórki mięśnia sercowego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 1 czerwca 2012

Izraelscy naukowcy z hajfskiego Technionu i szpitala Rambam w Hajfie po raz pierwszy na świecie zamienili komórki skóry (pobrane od pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca) na zdrowe komórki mięśnia sercowego.

Badacze przewidują, że w ciągu następnych 10 lat powinny rozpocząć się testy kliniczne. To rewolucyjne przeprogramowanie komórek ma w ich zamierzeniu pozwolić na "reperowanie" chorego mięśnia sercowego u milionów pacjentów na świecie.

Zespołem kierował kardiolog prof. Lior Gepstein. Jego zespół cofnął komórki skóry do etapu pluripotencjalnych komórek macierzystych, które mogą się przekształcać w inne wyspecjalizowane komórki i to bez ryzyka odrzucenia ich przez organizm pacjenta.

- Wykazaliśmy, że możliwe jest pobranie od osoby starszej z zawansowaną niewydolnością serca komórki skóry i przeobrażenie jej w młodą komórkę mięśnia sercowego – powiedział prof. Lior Gepstein.

Naukowcy wprowadzili do jądra komórek skóry trzy geny (Sox2, Klf4 i Oct4), które w reakcji na sygnały chemiczne przeprogramowją komórki. Potencjalnie technologia ta może być stosowana w leczeniu m.in. cukrzycy czy choroby Parkinsona.

Źródła[edytuj | edytuj kod]