Hidźry i angielski transgender w fotografii Magdy Malinowskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 25 stycznia 2010
LGBT
Sherry Vine 2008 portrait.JPG
Kultura wizualna otwiera się na „inną” podmiotowość. Sztuka promuje prawa człowieka osób transgenderowych, które domagają się własnej opowieści i ją znajdują w zdjęciach Magdy Malinowskiej.
– Tomasz Kitliński w komentarzu do wystawy
(na fotografii: performance drag queen)

Od 15 stycznia w lubelskiej "Galerii Pomost" trwa wernisaż wystawy fotograficznej pt. TranStories o osobach transgenderycznych autorstwa Magdaleny Malinowskiej. Zdjęcia są efektem podróży i studiów kulturowych autorki na terenie Indii i Wielkiej Brytanii. Wystawę będzie można oglądać do 20 lutego 2010 r.

"TranStories" eksploruje temat inności – życia osób transgenderowych, znajdujących się pomiędzy płciami. Portretuje je w dwóch odmiennych rzeczywistościach: tej tradycyjnej, wschodniej kulturze Indii oraz w zachodnioeuropejskim, wielkomiejskim środowisku Londynu. Autorka opowiada obrazem o indyjskiej trzeciej płci, hidźrach pełniących funkcje uzdrawiaczek, błogosławiących śluby i narodziny, oraz tych oddających się prostytucji na ulicach Bombaju. Dla kontrastu zestawia z nimi osoby trans mieszkające w Anglii, którym towarzyszyła przez wiele miesięcy poznając ich codzienność w domu, w pracy i w nocnych klubach.

— Nie zdołałam znaleźć ostatecznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego poszłam w stronę transgender. Mam ogromny szacunek dla tych ludzi, ponieważ ich cale życie to walka z tożsamością płciową, czymś, nad czym większość z nas się nie zastanawia, bo jest to tak oczywiste i naturalne, jak podstawowe funkcje życiowe. To nie tylko walka wewnętrzna, ale stawianie czoła uprzedzeniom, ignorancji, nietolerancji, agresji werbalnej i fizycznej. — mówi autorka fotografii — Moimi najważniejszymi inspiracjami artystycznymi jest twórczość Diane Arbus i Mary Ellen Mark, która kiedyś powiedziała: "Interesują mnie ludzie na krawędzi. Czuję więź z ludźmi, którym się w życiu najlepiej nie powiodło. Najbardziej zależy mi na tym, żeby pokazać, że istnieją."

Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja dra Tomasza Kitlińskiego pt. Etyka i estetyka praw mniejszości: osoby transgenderowe oraz projekcja filmu dokumentalnego pt. Folklore of the Transgender Community in Tamil Nadu.

Miejsce wystawy: Galeria Pomost, DDK Czechów, ul. Kiepury 5a, Lublin.

Źródła[edytuj | edytuj kod]