Halloween 2014 w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 28 października 2014
Kultura i rozrywka
N icon culture.png

Halloween 2014 w Polsce

Halloweenowa konfekcja z pobliskiego hipermarketu

Halloween to międzynarodowe święto, zwane również Wigilią Wszystkich Świętych lub dniem pamięci o zmarłych, obchodzone jest na dzień przed dniem Wszystkich Świętych, z tej okazji 31 października dzieci i młodzież będą świętować na wesoło, chodząc w przebraniach po domach i klubach z prośbą o cukierki lub inny podarunek.

Zwyczaj Halloween nawiązuje prawdopodobnie do antycznego obrządku zwanego Samhain podczas którego obchodzono święto zmarłych. Halloween jako święto celtyckie jest najbliższe europejskiej kulturze symbolicznej. Wynika ona przede wszystkim z kontaktu z kulturą prowincjonalnorzymską oraz etnoligwistycznymi związkami Celtów z wieloma współczesnymi europejskimi narodami. Stale powiększa się liczba typowych archeologicznych znalezisk celtyckich z terenów znajdujących się po północnej stronie łuku karpackiego. Zabytki odkryte na terenie Podkarpacia i Śląska wskazują, że celtyckie wpływy również tam w przeszłości dotarły. W świetle odnotowanych wierzeń ludowych z terenu Beskidu, podobnie jak w wierzeniach Celtów, na ziemię schodziły po śmierci upiory. Taką zjawą mógł się stać np. człowiek, jeśli pod ławą na której leżał nieboszczyk, przeszedł kot lub pies, u którego nie nastąpiło pośmiertne skostnienie, znający tajemnice ziół, umiejący czarować lub istota która pozostawiła po sobie jakieś niezałatwione sprawy czy niemogąca rozstać się z rodziną i gospodarką. Upiory takie pomagać miały w gospodarstwie, żęły zboże, kosiły trawę, poiły bydło a zimą młóciły[1].

Paluszki wiedźmy, produkowane sposobem domowym ze słodkiego ciasta i migdałów

W wielu krajach, nie tylko europejskich święto obchodzone jest hucznie i karnawałowo, urządzane są parady, maskarady i konkursy na najlepsze przebrania.

Najbardziej znanym symbolem Halloween jest wydrążona dynia, w której wycina się oczy i buzię a następnie umieszcza w jej wnętrzu zapaloną świeczkę. W dni poprzedzające Halloween w witrynach wielu polskich pubów, klubów i restauracji ustawiane są również inne dekoracje związane ze świętem m.in. lampiony, czarownice na miotłach, czarne koty i trupie główki. W ten dzień dzieci przebrane za wiedźmy, strachy i upiorki chodzić będą po domach do znajomych zbierając cukierki i słodycze.

Coraz bliższe kontakty Polaków z kręgiem kultury anglosaskiej i ich środowiskiem sprawiają, że częściej i chętniej przejmowane są nowe idee i wartości. W tym roku w Muzeum Śląska Opolskiego zaprezentowano na nowo tradycje związane z kultem zmarłych, jakie praktykowano na terenach Śląska. Najmłodsi uczestniczyli m.in. w warsztatach poznając nowoczesną tradycję Halloween, dzieci projektowały również kostiumy i wykrawały okazjonalne dynie.

W kościele katolickim od roku 998 w tym dniu przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.


W 2014 organizowane są m.in. imprezy i warsztaty:

 • Muzeum Miasta Gdyni [2]
 • Muzeum Galowice [3]
 • Halloween w Warszawie 2014 [4]
 • Halloween w Muzeum Energetyki [5]
 • Halloween na Zamku Krzyżackim w Toruniu[6]
 • Bal Halloween w Centrum Kultury Dziecka w Zgierzu[7]
 • Halloween Party w klubie muzycznym Rudera w Sanoku[8]
 • Muzeum Horroru w Wojnowicach[9]

Kategorie siostrzanych projektach:

Commons-logo.svg  Grafiki i media  w Wikimedia Commons
WiktionaryPl nodesc.svg  Kategorie w Wikisłowniku
Wikiquote-logo.svg  Zbiory cytatów dotyczących tematu Halloween 2014 w Polsce

Źródła[edytuj]


 1. Piotr Kotowicz. Wampir z ulicy Zamkowej 20 w Sanoku. Rocznik Sanocki. 2011. s. 52 op. cit. Oskar Kolberg. Działa wszystkie. Sanocko-krośnieńskie. Cz. III, 1973 s. 32-33.
 2. okolicznościowe warsztaty w Muzeum Miasta Gdyni 19-29.09.2014
 3. Muzeum Galowice - zabawa przy wycinaniu dyni
 4. Halloween w Warszawie 2014
 5. Halloween w Muzeum Energetyki
 6. Halloween na Zamku Krzyżackim w Toruniu
 7. Bal Halloween w Zgierzu
 8. Halloween Party w klubie muzycznym Rudera
 9. Śląsk na weekend - pomysł na Halloween