Gala Jubileuszowa 100-lecia publicznej biblioteki w Łodzi 5 grudnia 2017

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 10 grudnia 2017

100 lat biblioteki publicznej w Łodzi 1917-2017. Łodzianie 5 grudnia 2017 r. wzięli udział w Gali Jubileuszowej 100-lecia publicznej biblioteki w Łodzi. Początkowo była to biblioteka miejska, potem przez lata Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Dziś nosi ona nazwę Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od niemal 70 lat jej siedzibą jest gmach przy ul. Gdańskiej 100/102, którego budowę rozpoczęto przed wojną z przeznaczeniem dla książnicy miejskiej

Uroczysta Gala 100-lecia Biblioteki odbyła się w Teatrze im. Stefana Jaracza przy ul. Stefana Jaracza 27. Uczestników Gali powitała Barbara Czajka – Dyrektor Biblioteki.

Następnie obejrzeliśmy filmową niespodziankę. Była to odnaleziona w październiku 2017 r. w archiwach łódzkiej szkoły filmowej etiuda z 1950 r. „W nowej bibliotece”, prezentująca przez 17 minut w ówczesnej konwencji działanie Biblioteki pod kierunkiem dyrektora Jana Augustyniaka (Jan Augustyniak zakładał Bibliotekę w 1917 r. i był jej dyrektorem, z przerwą w czasie II wojny światowej, do września 1963 r. kiedy to odszedł na emeryturę w wieku 70 lat). Etiuda w reżyserii Janiny Hartwig jest dostępna w Internecie, link https://etiudy.filmschool.lodz.pl/search-result?query=W+nowej+bibliotece&sort=relevancy&search_type=fultext

Także obejrzeliśmy będący własnością biblioteki (odkupiony w 1992 r. od prywatnego posiadacza) fragment przedwojennej kroniki filmowej pokazujący uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod gmach biblioteki miejskiej przy ul. Gdańskiej 102, 14 maja 1938 r.

Multimedialna prezentacja „Znane i nieznane twarze Stulatki” także była interesująca.

Wysłuchaliśmy wystąpień wielu gości z których najznamienitszym niewątpliwie był dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Także dyrektorzy wielu bibliotek wojewódzkich z Kielc i kilku innych miast, dyrektorzy bibliotek powiatowych – z Kutna występowała w imieniu wszystkich bibliotek województwa łódzkiego i przedstawiciele władz.

Wielu pracowników Biblioteki zostało nagrodzonych i uhonorowanych Dyplomami Marszałka Województwa Łódzkiego i wręczenie ich na scenie było ważnym punktem uroczystości. W kilku momentach dyrektor Barbara Czajka w serdecznych słowach dziękowała pracownikom biblioteki.

To spotkanie było rejestrowane jak i wszystkie inne w Bibliotece, czyni to p. Jacek Wystop, kierownik działu reprografii i dokumentacji wydarzeń.

Wręczono nagrody w konkursie „Opowieść z Biblioteką w tle”: I nagrodę Arkadiuszowi Jadczakowi, II nagrodę Jolancie Szwalbe, III nagrodę Kindze Michalskiej (za wierszowaną opowieść „Porywcze książki”) oraz wyróżnienia 6 autorom innych prac.

Wręczono nagrody kilkunastu najaktywniejszym czytelnikom.

Na zakończenie zebranych ogłuszył zespół „Kwiaty” w koncercie „Szablą i struną” piosenek patriotycznych, solista Adrian Łęczycki wystąpił w barwach narodowych.

W kuluarach wzniesiono toast jubileuszowy i raczono się ogromnym tortem (z firmy „Skórka”), na którym dekoracja pokazywała wiernie gmach Biblioteki. Dla wszystkich starczyło i jeszcze zostało.

Herbata, kawa, kanapki, owoce a przede wszystkim rozmowy wiernych czytelników Biblioteki, szczególnie tych wiekowych, między sobą i z dyrekcją, także z poprzednią, wieloletnią (1980-2003), 4. w dziejach biblioteki dyrektor Elżbietą Pawlicką – to był ważny, końcowy akord uroczystości.

Wszyscy uczestnicy uroczystości zostali obdarowani pamiątkowymi papierowymi jubileuszowymi torbami, w których był m.in. pamiątkowy kubek, długopis, archiwalny egzemplarz „Kroniki miasta Łodzi” a także jeden z ostatnich aktualnych egzemplarzy Pisma Samorządowego Województwa Łódzkiego „Ziemia Łódzka” (w październikowym numerze 10 (188) m.in. wywiad z dyrektor Barbarą Czajką o 100-leciu uruchomienia biblioteki 11 października 1917, patronach, digitalizacji zbiorów i udostępnianiu ich w internecie, bieżącej działalności i planach na przyszłość zatytułowany „Przystań dla rodziny”).

Każdy otrzymał egzemplarz rocznicowego biuletynu informacyjnego BIBiK (Biuletyn Informacji Bibliotecznych i Kulturalnych) nr 5 (168) w którym zamieszczone były m.in. kalendarium, nazwiska autorów i teksty nagrodzonych prac w konkursie „Opowieść z Biblioteką w tle”, nazwiska aktualnych pracowników biblioteki ze zdjęciami. Wymieniono dyrektorów biblioteki, których przez 100 lat było pięciu. Również najciekawsze, najstarsze, najcięższa, największe i najmniejsze książki. Także przykładowe nagrody i medale przyznane bibliotece. Oraz nazwiska darczyńców biblioteki, wśród których jest imię i nazwisko waszego wikireportera. Ten i inne numery BIBiK-u są dostępne na stronie www.wbp.lodz.pl w dziale Wydawnictwa własne.

Obchodom towarzyszy czynna do 31 grudnia 2017 w holu Biblioteki przy ul. Gdańskiej 100/102 wystawa „100 lat bez retuszu: portret Jubilatki – Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1917-2017”.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.