Przejdź do zawartości

2007-06-08: G8: 60 mld dolarów dla Afryki na program walki z AIDS, malarią i gruźlicą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 czerwca 2007
Mieszkańcy Ghany

Państwa należące do grupy G8 doszły do porozumienia i obiecały wygospodarować 60 mld dolarów na program walki z AIDS, malarią i gruźlicą w Afryce. Połowę pieniędzy przekażą Stany Zjednoczone.

„Takie decyzje są zawsze istotne, jeśli chodzi o kraje afrykańskie, na południe od Sahary. Jednak szczegóły nie są na razie do końca znane. Ważne jest, ile z tych 60 mld dolarów jest tak naprawdę nowym zobowiązaniem. Jest też pytanie, na jaki okres jest to zobowiązanie. (...) Do tej pory nie zostały jeszcze wypełnione obietnice o wzroście środków na pomoc Afryce ze szczytu państw G-8 w 2005 r.” – przypomniał Jan Szczyciński z polskiego oddziału UNDP (Program ONZ ds. Rozwoju).

Wprawdzie afrykańskie potrzeby „generalnie są większe”, to obiecane 60 mld dolarów może być realną pomocą dla najuboższych państw tego kontynentu, dodał Szczyciński. Jak powiedział, pieniądze powinny zostać przeznaczone m.in. na kampanie społeczne związane z informowaniem o zakażeniu wirusem HIV, finansowanie leczenia, opiekę medyczną i budowę szpitali.

Zdaniem Pauliny Miśkiewicz, dyrektora warszawskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia, pieniądze powinny być wykorzystane nie tylko na walkę z chorobami, takimi jak AIDS, malarią i gruźlicą, ale również na „likwidację ich przyczyn”. „Środki, które państwa należące do G-8 chcą przekazać Afryce, to i dużo, i mało. Dwie trzecie nosicieli wirusa HIV to mieszkańcy Afryki. Stosując odpowiednie leki można tym ludziom poprawić komfort życia. Na tym kontynencie brakuje też leków do walki z gruźlicą i malarią” – powiedziała dyrektor warszawskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
szczyt G8 w Heiligendamm


Źródła[edytuj | edytuj kod]