Fedora 18 - co w niej znajdziemy?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Informatyka
Tablet mouse.svg

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
piątek, 22 czerwca 2012

FESCo (Fedora Engineering Steering Committee) po krótkich obradach zatwierdził szereg technologii, jakie znajdą się w systemie Fedora 18 Spherical Cow. System ten jest rozwijany przez społeczność i fundowany przez firmę Red Hat.

Znajdziemy w niej RPM 4.10, Xfce 4.10, GNOME 3.6, Tmpfs, wsparcie hotspot w NetworkManager, wtyczkę DragonEgg GCC-LLVM, zmienione nazwy SELinux booleans, KRB5 DIR credential caches, więcej pakietów dla deweloperów Clojure. Przy pierwszym uruchomieniu systemu pojawi się licencja EULA, ułatwiono zmianę czasu systemowego i lokalizacji, ustawianie kont pocztowych online.

Pojawi się więcej skryptów SysVInit dla systemd, a także nowa dokumentacja oraz oczyszczenie kodu. Zostanie dodany nowy wygląd instalatora, OpenShift Origin, wsparcie dla aktualizacji poza dostępem do internetu oraz w czasie uruchamiania systemu, a także migracja na procps-ng.

Największą jednak ciekawostką jest DNF, który ma się stać następcą menedżera pakietów Yum. Używa, jako backendu hawkey i libsolv. Został stworzony w oparciu o Yum 3.4, ma zapewniać o wiele większą wydajność i mniejsze zapotrzebowanie na pamięć, mniejszy kod, ścisłą definicję API dla rozszerzeń i wtyczek, a także SAT solver dla rozwiązywania zależności. DNF i Yum będą zainstalowane razem w systemie i mogą działać w pełni niezależnie od siebie.

Źródła[edytuj]