2005-10-12: Estończycy wybierają władze samorządowe za pomocą internetu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 października 2005
N icon technology.png

W tym tygodniu obywatele Estonii mogą oddać głosy w wyborach władz samorządowych za pomocą komputerów podłączonych do Internetu. Jak podaje agencja AFP, głosowanie przebiega na razie bez niespodzianek.

Głosowanie drogą elektroniczną trwa od początku tego tygodnia i zakończy się w niedzielę 16 października.

Obawy co do poprawności i bezpieczeństwa nowej metody głosowania wyraził prezydent Estonii - Arnold Rüütel. Zauważył on, że osoby głosujące za pomocą komputera mogą po ponownej identyfikacji zmienić swój wybór aż do chwili zakończenia elekcji. Ostatecznie jednak próbne głosowanie online doszło do skutku.

Mechanizm głosowania nie jest skomplikowany: pełnoletni obywatel Estonii posiada specjalną kartę chipową - unikatowy identyfikator. Aby móc go użyć potrzebuje także komputera wraz z odpowiednim czytnikiem kart. Po identyfikacji karty głosujący jest przenoszony na zabezpieczoną stronę internetową, na której może oddać głos. Aby potwierdzić swój wybór, musi potem podać kod PIN.

Według władz, spośród miliona obywateli, blisko 800 tysięcy osób posiada karty chipowe. Niewielki odsetek z nich zaopatrzony jest w odpowiednie czytniki.

Oczywiście nadal pozostaje możliwość głosowania za pomocą standardowych, papierowych kart do głosowania wrzucanych do urn. 16 października w niedzielę pozostali wyborcy będą mogli wziąć udział w głosowaniu.

Jeżeli wybory drogą elektroniczną zostaną przeprowadzone bez problemów, władze Estonii mogą zdecydować się na wykorzystanie komputerów w wyborach do parlamentu planowanych na rok 2007.

Źródło[edytuj | edytuj kod]