2010-01-24: Edmund Egan: małżeństwa homoseksualne "dobre dla gospodarki"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 24 stycznia 2010
LGBT
Zdaniem specjalistów geje i lesbijki często korzystają z programów leczenia z uzależnień, a jednym z powodów ich złego stanu psychicznego jest dyskryminacja. Również z tego powodu legalizacja małżeństw osób tej samej płci jest opłacalna

Jeden z czołowych ekonomistów z San Francisco twierdzi, że wprowadzenie możliwości zawierania małżeństw homoseksualnych przyniesie znaczne ożywienie gospodarki tego miasta.

Przemawiając na federalnej rozprawie sądowej nad "Propozycją 8" zmiany w Konstytucji Stanu Kalifornia zakazującą małżeństw jednopłciowych, Edmund Egan z U.S. District Court z San Francisco oszacował wpływy dla miasta z tego tytułu na ponad 35 milionów USD. Oświadczył przed sądem, że jego zdaniem przychody z podatków komunalnych wzrosną o ponad 2,6 miliona dolarów rocznie, oraz że należy spodziewać się również w zwiększenia obrotu na rynku deweloperskim, a tym samym przychodu z podatków od nieruchomości, ponieważ osoby w parach małżeńskich mają większą skłonność do akumulacji bogactwa niż pojedynczo. Przeciwnicy małżeństw jednopłciowych argumentowali, że tendencja ta nie będzie się utrzymywała w dłuższym okresie czasu, na co Egan dodał, że małżonkowie oszczędzają na federalnych podatkach, a pochodzące z tego źródła fundusze mogą wydawać w mieście, wzbogacając tym samym lokalny rynek.

— Ludzie żyjący w trwałych związkach wydajniej pracują, więcej zarabiają i płacą wyższe podatki. Rzadziej także korzystają z publicznej opieki medycznej. Małżonkowie też szybciej się bogacą i więcej wydają na dobra konsumpcyjne — uważa Edmund Egan.
Demonstracja przeciw "Propozycji 8" w październiku 2008 r. w San Francisco

Tzw. "Propozycja 8" (Proposition 8) wprowadzenia poprawki konstytucyjnej w amerykańskim stanie Kalifornia w roku 2008 sprecyzowała obowiązującą w tam definicję związku małżeńskiego jako związku "między mężczyzną i kobietą", eliminując tym samym prawo par tej samej płci do zawierania małżeństw. Głosowali nad nią obywatele tego stanu w referendum 4 listopada 2008 roku. Jeżeli trwający aktualnie federalny proces uzna oprotestowaną Propozycję 8 za niezgodną z konstytucją, miałoby to poważne konsekwencje dla innych stanów USA, które zakazały małżeństw homoseksualnych na tej samej drodze.

Źródła[edytuj | edytuj kod]