Dziś posłowie głosują budżet Polski na 2012 rok

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 27 stycznia 2012
N icon politics.png

Dziś w Sejmie ma zostać przyjęta ustawa budżetowa dla Polski na 2012 rok. Limity założone przez ministerstwo finansów wynoszą: wydatki: 328,7 mld zł (więcej o 4,9 proc. w porównaniu do 2011).

Zwiększone wydatki (m.in na armię, składki do UE) oraz rosnący koszt obsługi długu publicznego (42,9 mld zł, o 5 mld zł więcej niż w 2011) pociągają za sobą konieczność zwiększenia wpływów do budżetu - zakładany deficyt nie powinien przekroczyć bowiem 35 mld zł (mniej o 5 mld zł w porównaniu do 2011 roku)

Oto propozycje ministerstwa finansów:

  • Wyższy VAT - podniesienie stawek VAT w 2011 roku zaowocuje wyższymi o 132 miliardy złotych przychodami
  • Podwyżka akcyzy na paliwa i wyroby tytoniowe - od 1 stycznia 2012 roku obowiązują nowe stawki, a podwyżka ma przynieść budżetowi około 2,2 mld zł w skali roku.
  • Zamrożenie płac w sferze budżetowej - dzięki zamrożeniu płac zatrudnionych w sferze budżetowej planuje zyskać 400 milionów złotych. Jednak jak podaje portal Money.pl pensje polskich urzędników już są na bardzo niskim poziomie.
  • Likwidacja lokat "antybelkowych", czyli tych, które pozwalały ominąć podatek od kapitalizacji odsetek - planowany zarobek budżetu 380 złotych milionów złotych.
  • Podwyżka składki rentowej i dotacja do FUS - dodatkowy wpływ w wysokości 6,5 miliarda złotych, płacony w całości przez pracodawców. Pieniądze te mają być wykorzystane do łatania 50 mld deficytu w ZUS.

Źródła[edytuj | edytuj kod]