Dyskusja:Planetoida nazwana Żywą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

rozumiem że news jest tylko newsem i rządzi się swoimi prawami jednak zwroty: ""Żywa" - tak od dziś brzmi nazwa asteroidy", "Do tej pory oznaczona była tylko numerem 66189", "nazwa zostanie wpisana do oficjalnych atlasów nieba" oraz "która jest widoczna na porannym niebie w gwiazdozbiorze Lwa, blisko planety Wenus" wprowadzają w błąd.

  • nazwa planetoidy to (66189) 1998 XA97. tak więc nie była oznaczona tylko numerem bo posiada też również oznaczenie tymczasowe (1998 XA97 które wskazuje na datę odkrycia, numer kliszy i obiekt na niej). oficjalna zmiana nazwy może nastąpić najszybciej 2 grudnia bo wtedy zatwierdzone nazwy poda MUA, kolejną okazją będą okolice 1 lutego 2010.
  • nazw planetoid nie podaje się w atlasach nieba gdyż zbyt szybko zmieniają swoją pozycję i jest ich zbyt wiele (obecnie wzynaczono orbity grubo ponad 400.000 obiektów) ale oczywiście nazwa po zatwierdzeniu znajdzie się w katalogu planetoid w:Minor Planet Center.
  • z w/w powodu pisanie że 'jest widoczna na porannym niebie w gwiazdozbiorze Lwa blisko Wenus' nie ma sensu. zarówno planetoida jak przede wszystkim Wenus szybko zmieniają położenie na sferze niebieskiej.

wiem że wszystkie te informacje pojawiły się na jednym z portali astronomicznych jednak są nieścisłe i wprowadzają w błąd czytelnika. - 188.146.47.14 22:34, 13 lis 2009 (CET)