Duda w orędziu: zabiegam o większe zaangażowanie NATO na wschodzie Europy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 marca 2022
Prezydenci Ukrainy i Polski. Kijów, 23 lutego 2022 roku

Wieczorem 24 marca 2022 roku, prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie do narodu. Wystąpienie było transmitowane w telewizji i w radiu w Polsce.

Duda m.in zaapelował w nim o większe zaangażowanie NATO na wschodzie Europy, podkreślając wagę udziału Stanów Zjednoczonych. Poinformował również, że było to tematem jego spotkań podczas dzisiejszego szczytu NATO w Brukseli oraz, że będzie to głównym tematem jego rozmów podczas jutrzejszej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie. Prezydent podziękował też Polakom za życzliwe przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy.

Cquote1.svg Każdego dnia rosyjskie bomby i rakiety spadają na domy mieszkalne, szpitale i szkoły. Już ponad 3,5 miliona obywateli Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny, stali się uchodźcami. Ponad 2 miliony uciekło przed wojną do nas, do Polski. W zdecydowanej większości są to kobiety i dzieci. Polska przyjęła przez ostatni miesiąc więcej uchodźców, niż trafiło do całej Unii Europejskiej w trakcie kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Cquote2.svg

— prezydent RP w orędziu do narodu, 24 marca 2022 roku

Źródła[edytuj | edytuj kod]