Donald Tusk na spotkaniu z internautami rozmawiał o własności publicznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 23 maja 2011
Społeczeństwo
N icon society.png

18 maja 2011 odbyło się kolejne spotkanie premiera rządu, Donalda Tuska z internautami. Podczas spotkania stwierdził on, że to, co powstaje za publiczne pieniądze, jest własnością publiczną, a więc także tych, którzy chcą z tego korzystać w sposób wybrany przez siebie.

Piotr Waglowski (Vagla) w prowadzonym przez siebie serwisie napisał, że premier mógł wybrać wizję państwa jako “sklepu z informacjami”, a wybrał opcję, w której państwo dzieli się informacjami, nie traktując jej jak towaru.

Informacja publicznie będzie dostępna w otwarty sposób z możliwością jej przetwarzania za pomocą systemów technicznych. “Decyzja premiera żeby otworzyć bazy danych różnego typu, umożliwić obywatelom i przedsiębiorcom wykorzystywanie tych danych dla wspólnego dobra to jest decyzja, której wszyscy będziemy beneficjentami” – powiedział Jarosław Lipszyc po środowym spotkaniu.

Pojawiły się też analizy obietnicy rządowej pod kątem przekuwania deklaracji na praktykę. Vagla zastanawia się co w ustawie o informacji publicznej zostanie uznane za własność publiczną. Odnosząc się do stwierdzenia premiera, że nie jest informacją publiczną taka, która jest tajemnicą państwową, napisał:

Cquote1.svg ...tajemnica państwowa jest informacją publiczną (jest informacją w sprawach publicznych, bo tak informację publiczną definiuje ustawa), ale taką informacją publiczną, której się nie udostępnia, a nawet jest obowiązek jej szczególnego chronienia. Postulat braku udostępniania nie niweczy tu charakteru publicznego informacji, ponieważ "publiczna" nie zawsze oznacza "publicznie dostępna" Cquote2.svg

W Gazecie Wyborczej Roman Pawłowski analizuje jak otwieranie dostępu do zasobów publicznych wpłynie na kulturę. Blogerka Kataryna już w dniu złożenia przez premiera obietnicy na chłodno analizowała ją w kontekście informacji o przyjętych przez rząd założeniach do ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]