Donald Tusk jedynym kandydatem na przewodniczącego Koalicji Obywatelskiej, głosowanie zaplanowano na 8 marca

18 stycznia 2026 roku poinformowano, że w wyborach na przewodniczącego Koalicji Obywatelskiej wystartuje wyłącznie Donald Tusk, który obecnie kieruje ugrupowaniem i pełni funkcję premiera. Jak przekazała wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela, pełniąca rolę krajowego komisarza wyborczego KO, termin zgłaszania kandydatów upłynął w sobotę o północy, a do tego momentu zarejestrowano tylko jedną kandydaturę.
Głosowanie ma odbyć się 8 marca i zostało zapowiedziane w formie tradycyjnej, z oddawaniem głosów na kartach wrzucanych do urn w wyznaczonych punktach. Tego samego dnia przewidziano również wybory na poziomie regionalnym i powiatowym, obejmujące między innymi wybór przewodniczących oraz delegatów, a możliwość przeprowadzenia drugiej tury pozostawiono na wypadek, gdyby okazała się konieczna w głosowaniach dotyczących władz terenowych.
Proces wyborczy w strukturach KO obejmuje też etapy rozpisane na kolejne tygodnie, w tym zebrania kół, czyli podstawowych jednostek organizacyjnych, oraz późniejsze wybory do organów krajowych i regionalnych. W materiale przypomniano, że wybory mają domknąć zmiany organizacyjne rozpoczęte jesienią, gdy Platforma Obywatelska przyjęła nazwę Koalicja Obywatelska i poszerzyła formułę o środowiska wywodzące się z Nowoczesnej oraz Inicjatywy Polskiej, których działacze mogą uczestniczyć w głosowaniach po spełnieniu warunków formalnych.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Wybory przewodniczącego KO. Zgłoszono tylko jednego kandydata – rmf24.pl, 18 stycznia 2026
- Kandydat jest tylko jeden. Tak wyglądają wybory w Koalicji Obywatelskiej – tokfm.pl, 18 stycznia 2026
- Tylko jeden kandydat na przewodniczącego Koalicji Obywatelskiej. Wybory w marcu – polskieradio24.pl, 18 stycznia 2026
