Czterej prezydenci w drodze do Kijowa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 kwietnia 2022
Proukraińska demonstrantka z tablicą z Tytusem Papcia Chmiela (Warszawa, 12 marca 2022)

W środę rano, 13 kwietnia 2022 roku prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wyruszyli do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda, Gitanas Nauseda, Egilsa Levitsa i Alara Karisa będą pierwszymi prezydentami, którzy złożą wizytę w stolicy Ukrainy od podczątku inwazji rosyjskiej. Zdjęcie z podróży przed szóstą rano opublikował na swoim profilu twitterowym prezydent Litwy Gitanas Nausėda. Widać nim prezydentów Litwy i Polski przed ukraińskim pociągiem w Przemyślu. O 7:20 szerszą fotoralecję z dworca w Przemyślu przedstawił regionalny portal Polska Press – Nowiny24. Informacja o tym, że prezydent Andrzej Duda jest w drodze do Kijowa pojawiła się przed południem w środę również na stronie Kancelarii Prezydenta RP. Następnie potwierdził ją Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta. „Naszym celem jest wsparcie prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy w decydującym dla tego kraju momencie” - powiedział Kumoch, który wraz z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem i wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem towarzyszy prezydentowi Dudzie. Poinformował również, że Polska wraz ze stroną ukraińską jest organizatorem podróży czterech prezydentów.

Oficjalne delegacje przywódców państw europejskich w Kijowie podczas inwazji rosyjskiej zapoczątkowali premierzy Polski, Czech i Słowenii, którzy odwiedzili Kijów 15 marca. Następnie do stolicy Ukrainy przybyły: 31 marca Roberta Metsola – przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, 5 kwietnia Ursula von der Leyen – przewodnicząca Komisji Europejskiej. 9 kwietna z Zełenskim w Kijowie spotkał się również premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Andrzej Duda był wcześniej w Kijowie 23 lutego, dzień przed inwazją.

Aktualizacja: 13 kwietnia 2022 roku o godzinie 12.30 Polskie Radio 24 poinformowało, że prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii dotarli do Kijowa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]