Przejdź do zawartości

Chiński chatbot DeepSeek ukrywa informacje o wydarzeniach na placu Tiananmen w 1989 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 29 stycznia 2025

Chiński chatbot pod nazwą DeepSeek zatrząsł w ostatnich dniach rynkiem generatywnych chatbotów. Wolontariusz Wikinews sprawdził 29 stycznia 2025 roku za pomocą serwisu Blackbox (umożliwiającego generowanie odpowiedzi za pomocą różnych modeli językowych), jak ten duży model językowy udzielał odpowiedzi na pytania związane ze współczesną historią Chin – między innymi słynnych protestów z 1989 roku na placu Tiananmen.

DeepSeek zdobył popularność głównie za sprawą tego, że modele językowe można uruchomić na swoim komputerze jak i zrzutów ekranów prezentujących konwersacje, w których użytkownicy wykłócali się z chatbotem na temat protestów i masakry na placu Tiananmen, która miała miejsce w 1989 roku. Zadawane w języku angielskim pytania na temat tych zdarzeń były przez tego chatbota omijane, jednak żeby na nim wymusić rzeczową odpowiedź, wystarczyło zadać pytanie w np. języku polskim i rozkazać chatbotowi, żeby używał wyłącznie polskiego słownictwa. Pytania o Tank Manie były traktowane podobnie.

Doświadczenia te w większości pokrywają się z artykułem w serwisie LiveMint, gdzie Daniel Nguyen zadał pytanie na temat protestów na pekińskim placu najpierw w języku angielskim, a później wietnamskim – żeby tylko w tym drugim uzyskać powiązaną odpowiedź. Zdarzało się też, że wystarczyło zapytać, co stało się w roku 1989 niekoniecznie w kontekście obywatelskiego nieposłuszeństwa Chińczyków, a chatbot odpowiedzi wciąż nie chciał udzielić.

Model dostępny na Blackboxie wydaje się mieć jednak większą tolerancję co do tych pytań (lub za niego odpowiada model przygotowany na potrzeby Blackboxa w wyniku możliwego błędu technicznego), gdyż ogólne pytania o tym, co stało się w 1989 roku w ogóle zwracały standardowe odpowiedzi listujące wydarzenia z tamtego roku – także również związane z protestami Chińczyków.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Większość materiału jest autorska, jednak do napisania tego artykułu użyto także: