Bilans epidemii koronawirusa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 28 stycznia 2020

Bilans epidemii koronawirusa

Do 27 stycznia liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa w Chinach wyniosła 106, a zarażonych nim było ponad 4 tysiące osób - poinformowały we wtorek rano czasu lokalnego chińskie media.

Koronawirus 2019-nCoV, czyli tak zwany wirus z Wuhan, został zidentyfikowany w chińskim mieście Wuhan w 2019 roku. Do zakażenia doszło najprawdopodobniej wskutek zjedzenia nieświeżych owoców morza z targu żywności (pierwszymi ofiarami wirusa byli pracownicy i klienci targowisk z owocami morza i przetworami z mięs).

W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem. "Zaraził się nim mężczyzna z powiatu Starnberg w Bawarii" - poinformował rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia.

Jak poinformował bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL), stan kliniczny pacjenta jest dobry. 33-latek trafił do kliniki w Monachium, na jedyny oddział wyspecjalizowany w leczeniu wysoce zakaźnych chorób. Jak pisze "Bild", mężczyzna jeszcze wczoraj był w pracy. Lekarze badają osoby, z którymi miał kontakt. Mowa jest o 40 osobach.

Według niemieckich służb sanitarnych nosicielką wirusa była Chinka, która pracuje dla firmy motoryzacyjnej z siedzibą w Stockdorf pod Monachium. Kobieta gościła w Niemczech w drugiej połowie stycznia, a koronawirusa wykryto u niej, gdy już powróciła do Chin.