Przejdź do zawartości

Barbara Nowacka zapowiedziała likwidację godziny dostępności nauczyciela w szkole zwanej także „godziną czarnkową”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 21 maja 2025
Barbara Nowacka (2023)
Grafika: Gov.pl

21 maja 2025 roku Barbara Nowacka (minister edukacji narodowej) ogłosiła podczas konferencji prasowej, że rozpoczęto prace nad likwidacją obowiązkowej godziny dostępności nauczycieli do konsultacji dla uczniów i ich rodziców w szkole zwanej także „godziną czarnkową”.

Godzina dostępności zwana także „godziną czarnkową” została wprowadzona w roku szkolnym 2022/2023. Jest to jedna godzina w tygodniu, kiedy nauczyciel musi być dostępny dla uczniów lub ich opiekunów w celach konsultacji. Od samego początku rozwiązanie budziło kontrowersje, a krytykę wyrażał m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).

Zleciłam pracę, by tzw. godzina czarnkowa zniknęła z obowiązków nauczyciela. Nie ma potrzeby, by ta pozostałość po ministrze Czarnku była utrzymywana.

— Barbara Nowacka

Nowacka zapowiedziała, że w ministerstwie trwają prace nad zniesieniem tego obowiązku. Podkreśliła, że nauczyciele i tak utrzymują kontakt z rodzicami i uczniami, więc dodatkowa, często niewykorzystywana godzina, jest zbędna.

Decyzja ta została podjęta m.in. na podstawie wyników ankiety ZNP, przeprowadzonej w maju 2025 roku, w której wzięło udział ponad 12,4 tys. nauczycieli. 96% z nich opowiedziało się za zniesieniem godzin dostępności.

Respondenci wskazali, że zarówno uczniowie, jak ich opiekunowie rzadko korzystali z tej formy konsultacji. Co więcej, 97% nauczycieli stwierdziło, że godziny dostępności nie poprawiły komunikacji między szkołą a rodzicami, a 55% zauważyło, że w ich placówkach brakuje odpowiednich warunków (np. osobnego pomieszczenia) do ich realizacji.

Wcześniej, w liście do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Sławomir Broniarz (prezes ZNP) wnioskował o likwidację godzin dostępności już od roku szkolnego 2023/2024. Nazwa „godzina czarnkowa” odnosi się do byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka, który wprowadził to rozwiązanie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]