Badania kliniczne potwierdziły skuteczność ewolokumabu w obniżaniu poziomu miażdżycogennego cholesterolu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 22 marca 2017
Nauka
N icon science.png

Badania kliniczne prowadzone przez 3 lata wśród blisko 30 tysięcy pacjentów potwierdziły skuteczność działania ewolokumabu stosowanego wraz ze statynami w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL przyczyniającego się do miażdżycy i chorób wieńcowych.

20 marca 2017 w Waszyngtonie podczas kongresu American College of Cardiology przedstawiono wyniki badań klinicznych prowadzonych (średnio) przez 36 miesięcy na ponad 27 tysiącach pacjentów potwierdzające skuteczność wspomagającego działania ewolokumabu wśród pacjentów, których leczono stetynami. Działanie leku powoduje zmniejszenie zagrożenia zaburzeń sercowo-naczyniowych o 15%. Jego efektem jest skuteczniejsze rozkładanie cholesterolu w wątrobie. Według Petera Severa, który prowadził badania nad lekiem w Wielkiej Brytanii, może on dodatkowo obniżać o 20% poziom cholesterolu w porównaniu do działania na organizm wyłącznie statyn. Wyniki badań opublikowane zostały 17 marca 2017 w New England Journal of Medicine. Potwierdzono tym samym wcześniejsze badania zaprezentowane w listopadzie 2016 roku, przeprowadzone na blisko tysiącu pacjentów, którzy zażywali ten lek. Zaobserwowano u nich zmniejszanie się blaszek miażdżycowych średnio o 5,8 mm.

Największe grupy pacjentów poddanych eksperymentowi pochodziły ze Stanów Zjednoczonych i Polski. W Wielkiej Brytanii badania przerwano po 2 latach. Zdaniem Nilesha Samani z British Heart Foundation nie ma pewności co do niepożądanego działania leku w dłuższym okresie. Ewolokumab (Repatha) dopuszczono do obrotu handlowego na terenie Unii Europejskiej w 2015 roku po pozytywnej opinii Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi działajacego przy Europejskiej Agencji Leków.

Źródła[edytuj | edytuj kod]