Przejdź do zawartości

Arkadiusz Myrcha i Kamila Gasiuk-Pihowicz opublikowali post wspierający Rafała Trzaskowskiego w czasie ciszy wyborczej. Dariusz Matecki zapowiedział zawiadomienie NASK i prokuratury

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 maja 2025
Arkadiusz Myrcha (2019)
Grafika: Łukasz Piecyk
Kamila Gasiuk-Pihowicz (2024)
Grafika: European Union

17 maja 2025 roku podczas ciszy wyborczej przed wyborami prezydenckimi Arkadiusz Myrcha i Kamila Gasiuk-Pihowicz opublikowali w mediach społecznościowych posty w których zachęcali do głosowania na Rafała Trzaskowskiego. Poseł PiS Dariusz Matecki zapowiedział zawiadomienie NASK i prokuratury.

Zgodnie z przepisami, cisza wyborcza trwa 24 godziny przed dniem głosowania i kończy w momencie zamknięcia lokali wyborczych w dniu wyborów. W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży oraz prowadzenie kampanii na rzecz kandydatów, co obejmuje również internet. Za złamanie tych zasad grozi kara finansowa.

Arkadiusz Myrcha rankiem 17 maja opublikował w mediach społecznościowych post zachęcający do głosowania na Trzaskowskiego. Tego samego dokonała Kamila Gasiuk-Pihowicz. O godzinie 07:52 na Facebooku Dariusz Matecki opublikował post w którym napisał:

Właśnie zgłosiłem policji oraz NASK naruszenie ciszy wyborczej przez wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchę.

— Dariusz Matecki

Przed godziną 9 Myrcha usunął post i zamieścił wyjaśnienie. Stwierdził, że doszło do błędu podczas ładowania grafiki, przez co treść ukazała się po północy. W swoim oświadczeniu przeprosił za zaistniałą sytuację.

Przepraszam, w wyniku błędu ładowania grafik , pojawiły się one po północy. Już usunąłem. Za błąd przepraszam.

— Arkadiusz Myrcha

Kamila Gasiuk-Pihowicz również usunęła post, jednak nie zamieściła żadnego oświadczenia.

O godzinie 16:30 Matecki opublikował kolejny post na Facebooku, w którym zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury również na Kamilę Gasiuk-Pihowicz oraz Gazetę Wyborczą.

Informuję, że zawiadomienie do prokuratury w sprawie naruszenia ciszy wyborczej dotyczyć będzie nie tylko Arkadiusza Myrchy, Kamili Gasiuk-PIhowicz ale również Gazety Wyborczej, która wedle informacji przedstawianych przez Facebooka 17 maja publikowała materiał sponsorowany uderzający w jednego z kandydatów w wyborach. Tego dnia publikowane były również inne reklamy o treściach politycznych, ale jedna wprost dotyczyła tematyki wyborczej, była hejtem skierowanym wobec określonego kandydata, którego zdjęcie było widoczne w treści wpisu. Dowody w tej sprawie zostały zabezpieczone ale są publicznie dostępne w repozytorium reklam Gazety Wyborczej na Facebooku.

— Dariusz Matecki

Źródła

[edytuj | edytuj kod]