Ambasador RP w Waszyngtonie odmówił udostępnienia lokalu na spotkanie świąteczne dla dzieci polonijnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 10 grudnia 2012
Polonia
Poles out of Poland map 2008.png

Niedawno mianowany ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf, odmówił użyczenia sali konferencyjno-bankietowej, będącej w dyspozycji placówki, na spotkanie opłatkowe dla uczniów polskiej szkoły funkcjonującej przy ambasadzie. W rozmowie z rodzicami dzieci uczęszczających do szkoły oświadczył też, że w przyszłości podobne imprezy, w tym również rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, nie będą mogły odbywać się w pomieszczeniach, którymi dysponuje ambasada.

Ambasada RP w Waszyngtonie

Wzburzeni rodzice dzieci uczęszczających do Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie, nie rozumieją takiej decyzji, wskazując, że tego typu uroczystości odbywały na terenie polskiej misji od wielu lat. Sam ambasador w odpowiedzi na pytania korespondenta polskich mediów, udzielił informacji, że wniosek o udostępnienie pomieszczenia wpłynął w połowie listopada, czyli "zbyt późno", a priorytet na wykorzystanie "zaangażowania sił merytorycznych i technicznych muszą mieć przede wszystkim zadania, do których placówka została powołana".

W komentarzach prasowych pojawiają się jednak wątpliwości, czy odbywająca się kilka dni temu w rezydencji Ambasadora Polski w USA, połączona z bankietem promocja dwóch książek (w tym książki kucharskiej) autorstwa Anne Applebaum, żony szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego, była w świetle odmowy udostępnienia miejsca na spotkanie świąteczne dla dzieci polskiej szkoły, właśnie tym, do czego "placówka została powołana". Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poproszony o skomentowanie zaistniałej sytuacji, stwierdził, że "takie decyzje są w gestii ambasadora".

Tymczasem już 12 grudnia, w polskiej ambasadzie odbędzie się kolejna impreza promująca literaturę, tym razem swoją książkę In Search of Polin: Chasing Jewish Ghosts in Today's Poland, będzie prezentował Gary Shiff. Według informacji zamieszczonych na stronie ambasady, po prezentacji nastąpi ceremonia zapalenia świec z okazji Chanuki, a spotkanie zakończy się bankietem.

Tegoroczne spotkanie świąteczne dla podopiecznych Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie odbędzie się w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie, która w związku z zaistniałą sytuacją zdecydowała się na udostępnienie swoich pomieszczeń uczniom polskiej szkoły.

Źródła[edytuj | edytuj kod]