Afganistan: wybory parlamentarne przełożono na wrzesień

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 24 stycznia 2010
Azja

Afgańska Niezależna Komisja Wyborcza poinformowała, iż zaplanowane na 28 maja wybory parlamentarne odbędą się 18 września.

Przyczyną przełożenia wyborów o cztery miesiące są problemy finansowe i logistyczne oraz bezpieczeństwo i potrzeba poprawienia procesu wyborczego.

Wg szefa afgańskiej komisji wyborczej Ali Nadżafiego, budżet wyborów to 120 mln dolarów. Do szacunkowej kwoty brakuje jeszcze 50 mln dolarów, które mogą być uzbierane przy pomocy międzynarodowej.

Występują jednak problemy konstytucyjne, bowiem w afgańskiej ustawie zasadniczej w zapisane jest, iż wybory winny odbyć się do 60 dni przed wygaśnięciu mandatu parlamentu, co stanie się w tym roku 22 czerwca.

Mimo to przełożenie wyborów na późniejszy termin spotkały się z akceptacją od strony krajów zachodnich. Stwarza to bowiem więcej czasu na wprowadzenie reform, a także na poprawę bezpieczeństwa.

Podczas poprzednich wyborów w Afganistanie z 20 sierpnia 2009 doszło do licznych fałszerstw, a w trakcie głosowań odnotowano 73 ataki terrorystyczne. Po anulowaniu wielu tysięcy głosów na Hamida Karzaja, II tura wyborów miała się odbyć 7 listopada 2009. Jednak 2 listopada wycofał się z udziału w głosowaniu Abdullah Abdullah, który bezskutecznie domagał się odwołania, lub ustąpienia czołowych członków Komisji Wyborczej, z przewodniczącym Azizullahem Ludinanem na czele. W tym wypadku zaprzysiężenie Hamida Karzaja na prezydenta miało miejsce 19 listopada w Kabulu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]