3 września 2016 r. także w Łodzi odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 6 września 2016
Społeczeństwo
N icon society.png
National Reading of 'Quo vadis' by Henryk Sienkiewicz in Łódź 2016 00.jpg

W Łodzi miłośnicy czytania książek spotkali się w Muzeum Kinematografii i Teatrze Małym w Manufakturze na Narodowym Czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza a uczestniczyli w wydarzeniu m.in. politycy, aktorzy, dziennikarze

W sobotę 3 września 2016 r. w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza jako piąta edycja akcji zainicjowanej przed laty przez parę prezydencką.

Coroczna akcja ma uzmysłowić Polakom, że książki czytać warto, mimo rozwoju, wręcz ekspansji, słowa czytanego na ekranie laptopa, smartfona, e-booka.

W sobotę czytano w całym kraju wybraną przez internautów najbardziej bodaj znaną w świecie książkę noblisty Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Warto przypomnieć że wbrew obiegowej opinii Henryk Sienkiewicz nie został uhonorowany Nagrodą Nobla za „Quo vadis” a za tzw. całokształt, za wartość znaczącą całego swojego pisarstwa.

W Łodzi Narodowe Czytanie odbyło się w pałacu wielkiego łódzkiego fabrykanta Karola Wilhelma Scheiblera który jest siedzibą Muzeum Kinematografii. W wydarzeniu uczestniczyło około 100 osób.

Słuchano fragmentów powieści w wykonaniu wielu osób a jako pierwszy czytał 12-letni Kacper Grabowski, nagrodzony za to ekskluzywnym wydaniem książki oraz jednym z wielu prawdziwych wieńców laurowych, które pracownicy Ogrodu Botanicznego w Łodzi przygotowali na Narodowe Czytanie. Później fragmenty „Quo vadis” czytali Hanna Zdanowska - prezydent Łodzi, Zbigniew Rau - wojewoda łódzki, Jolanta Chełmińska - doradca marszałka województwa łódzkiego a także aktorzy: Bronisław Wrocławski, Mariusz Jakus, Monika Buchowiec, Kamil Maćkowiak, oraz aktor i reżyser Marcel Szytenchelm.

Stroje mieszkańców starożytnego Rzymu, w tym gladiatorów prezentowała grupa rekonstrukcyjna Walhalla i opowiadała o dawnych obyczajach. Członkowie zespołu Schola Gregoriana Silesiensis wykonywali starorzymskie chorały a na trąbce grał hejnalista przybrany w rzymską togę.

Dostępna także była wystawa „Sienkiewicz sfilmowany”, zrealizowana przez Muzeum z okazji Roku Sienkiewiczowskiego.

Na zakończenie uczestnicy zobaczyli film, składający się z fragmentów ekranizacji „Quo vadis” z różnych lat, nawet jeszcze z czasów kina niemego.

W Narodowym Czytaniu uczestniczył w Łodzi również Teatr Mały w Manufakturze, zaś w bibliotekach miejskich czytelnicy mogli oglądać wystawy poświęcone życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

W ubiegłym roku lekturą narodową była „Lalka” Bolesława Prusa.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]