Przejdź do zawartości

2017-03-23: XXIII Targi Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR w Łodzi 17–19 marca 2017

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 23 marca 2017

Edycji Targów 2017 przyświecało hasło „Daj się urzec…” a Regionem Partnerskim było Mazowsze, promujące np. aktywną turystykę wodną poprzez Lokalną Organizację Turystyczną Trzech Rzek, związaną z ogłoszeniem 2017 Rokiem Wisły. Premierę miały 2 nowe przewodniki: „Mazowsze z biegiem Wisły” i „Mazowsze w 24h”. Ale dostępne też były świeżo wydane przewodniki „Drewniane obiekty sakralne Mazowsza” i „Zamki, pałace i dwory Mazowsza”. Miastem Partnerskim był Piotrków Trybunalski, obchodzący w 2017 roku 800-lecie istnienia.

W Targach wzięło udział ponad 100 wystawców zarówno z kraju jak i z Europy a nawet świata. Czechy, Węgry, Litwa czy urlop na Kostaryce, Sardynii, Sycylii? Czy lecznicze kąpiele w Hajduszoboszlo na Węgrzech?

Nowością tegorocznych Targów były gry miejskie. Jedna z nich organizowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze to TRInO, czyli Turystyczno-Rekreacyjna Impreza na Orientację. To nic innego, jak dobra zabawa z mapą dla całej rodziny, polegająca na odkrywaniu w nietypowy, a zarazem ciekawy sposób różnych miejsc, godnych uwagi. To nie tylko poznawanie historii odwiedzanych miejscowości i zaznajomienie się z ich specyfiką, ale i spojrzenie na nie w inny, niebanalny sposób. Inną interesującą propozycję gry miejskiej „Interaktywna Łódź” przedstawiła firma Acora Events.

Na stoisku PTTK promowano 2 nowe, ciekawe publikacje: „Kreatywne poznawanie czyli poradnik nowoczesnego krajoznawcy” (omawiająca m.in. Questing) i „Współczesne oblicze krajoznawstwa” (m.in. rozdział „Wikipedia w aspekcie krajoznawczym i edukacyjnym”).

Amatorzy mocnych wrażeń mogli spróbować swoich sił na ruchomej ściance wspinaczkowej, która przesuwała się w dół zgodnie z tempem nadawanym przez wspinającego się, była wysoka na 3m, a przed nią rozpościerał się zabezpieczający materac.

Harcerze przygotowali na skrawku przestrzeni gry dla małych podróżników.

Jak co roku podczas Targów Turystycznych nie zabrakło wycieczek. Te przygotowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze („Łódź bajkowa” oraz „Wille i pałace ul. Gdańskiej”) były istotną propozycją poznania Łodzi. Natomiast Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprosiło na wycieczki - „Szlakiem łódzkich rzek” oraz „Szlakiem średniowiecznej Łodzi”. Wycieczki autokarowe odbywały się w sobotę i niedzielę, uczestnikiem mógł być każdy posiadacz ważnego na dany dzień biletu wstępu na targi.

Łódzcy esperantyści prezentowali swój dorobek edukacyjny i poznawczy na specjalnym stoisku. Zachęcali do poznawania tego znanego w całym świecie uniwersalnego języka, którego twórcą był Polak, dr Ludwik Zamenhof.

Stoiska pomorskich i zachodniopomorskich organizacji turystycznych (z Darłowską „Darlot” włącznie) zachęcały do poznawania walorów wielu nadmorskich miejscowości z Łebą szczególnie.

Wracając do Mazowsza, nie można nie odwiedzić wspaniałego miasta jakim jest Płock - najstarsze miasto w regionie, kiedyś będącego stolicą Polski. Tu mieści się Muzeum Mazowieckie, które również jest najstarszym polskim muzeum publicznym powstałym z inicjatywy społecznej w 1821 roku. Ze względu na najbogatsze zbiory użytkowej sztuki secesyjnej, zwane jest często "muzeum secesji".

Do specjalnych atrakcji zaliczyć należy podróż kolejkami wąskotorowymi, które powstawały na tych terenach od końca XIX w. a kilka z nich kursuje do dziś jeszcze: Mławska Kolej Dojazdowa prowadząca z Mławy do Makowa Mazowieckiego, Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa, kursująca na trasie z Piaseczna do Tarczyna, Starachowicka Kolej Wąskotorowa, położona na pograniczu województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego, czy Sochaczewska Kolej Muzealna z Sochaczewa do Kampinosu. Dodatkowo w Sochaczewie warto zwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej o wspaniałych zbiorach, wśród których znajduje się ponad 100 pojazdów kolejowych: parowozy, wagony, drezyny, stuletnie salonki pociągu retro. Przypominało o tym także stoisko Parowozownia Skierniewice, wszak przez Skierniewice prowadziła pierwsza polska kolej żelazna Warszawsko-Wiedeńska.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to największe pomilitarne podziemia w Europie, wybudowane w celu odparcia niespodziewanego uderzenia wojski polskich na Niemcy w latach 30. XX w. (jak wiadomo wszystko było odwrotnie, to Niemcy niespodziewanie napadli na Polskę 1 września 1939 r. wywołując II wojnę światową). Od 2011 r. znajduje się w rejestrze zabytków i stanowi część całorocznych podziemnych tras turystycznych w ramach Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Utworzony w 1980 r. największy w Europie rezerwat nietoperzy, daje zimowe schronienie ponad 35 000 tych skrzydlatych ssaków.

Także Wałbrzych reklamował swoje atrakcje turystyczne od zamku Książ poczynając, poprzez Pałac Jedlinka, Kompleks Włodarz, Stara Kopalnia, projekt Arago, kończąc na podziemiach w wielu miejscach Wałbrzycha i „złotym pociągu”.

Na stoisku „Podziemne miasto Osówka” można było nie tylko zapoznać się z tym jednym z najciekawszych podziemnych kompleksów wybudowanych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich w ramach projektu Riese (Olbrzym), nie tylko otrzymać materiały informacyjne, ale także otrzymać lnianą torbę do noszenia innych materiałów informacyjnych uzyskanych w innych stoiskach (tylko 2 stoiska wręczały zwiedzającym torby).

Park Rozrywki Julinek (20 km od Warszawy, słynny z szkoły cyrkowej, nadal działającej) jako jedyny wręczał zwiedzającym długopisy „firmowe” i smycze.

Krzysztof Szumski i siedzący na jego ramieniu puchacz (Bubo bubo) – obaj reklamowali „Przygodę z przyrodą w Lądku Zdroju” (www.willamarianna.pl), budzili duże zainteresowanie zwiedzających.

Czytelnicy łódzkich gazet mogli zapoznać się z ofertą Targów oraz towarzyszących im wycieczek po Łodzi czytając w „Wyborcza Łódź” (18 marca 2017) s. 4 notatki Karola Sakosika „Na styku Kultur” („Targi Turystyczne Na Styku Kultur to pozycja obowiązkowa dla osób, które nie mają jeszcze żadnych wakacyjnych planów. Do niedzieli w godz. 10-16 w hali Expo (al. Politechniki 4) będzie można spotkać ponad stu wystawców z Polski i całego świata. Pojawią się reprezentacje miast, gmin, powiatów, a nawet konkretnych atrakcji turystycznych. Ich ofertę uzupełnią największe polskie biura podróży. Odwiedzający dowiedzą się, gdzie wdarto udać się w podróż, co zobaczyć oraz jak spędzić czas wolny. Bilety: 12 zł.”) i „Targi Turystyczne. Spotkajmy się na styku kultur” („Co jest grane Łódź” 17 marca 2017). A zachęceni mogli też być „zdjęciem dnia” autorstwa Krzysztofa Szymczaka zamieszczonym w sobotnim (18 marca 2017) wydaniu „Dziennika Łódzkiego” na dole strony 2.

W tym samym czasie i miejscu odbyły się również I Dni Urody i Estetyki Pure Beauty (wydarzenie dedykowane wszystkim, którzy chcieli poznać ofertę nowości rynkowych i usług kosmetycznych oraz uzyskać fachowe doradztwo w zakresie pielęgnacji cery).

Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]

.